-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Zakończyła się 14. wymiana z francuskim Liceum Fabert w Metz.
(2018-10-10)
Parę dni temu zakończyła się 14. wymiana uczniowska Szkół Katolickich z Dąbrowy Górniczej z Liceum Fabert w Metz. Jestem Janek i chciałbym Państwu opisać wymianę z perspektywy jej uczestnika.
Zacznijmy od początku. Do Francji pojechaliśmy autokarem. Podróż była długa, ale dość przyjemna.  Muszę przyznać, że się bardzo stresowałem, bo wiedziałem, że jadę do osoby której nie znam, która mówi w innym języku i mieszka w innym kraju.
 Przyjechaliśmy do Metz rano, wysiedliśmy z autokaru i ukazała nam się prześliczna miejscowość w jesiennym wydaniu. Potem poznaliśmy swoich korespondentów. Mój kolega  miał na imię Tristan i już po paru chwilach znaleźliśmy wspólne tematy do rozmowy.

Następnego dnia pojechaliśmy do miejscowości Verdun. Tutaj rozegrały się główne bitwy w czasie 1 Wojny Światowej. Myślę, że Verdun warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Ogromny cmentarz, który liczył ponad 13 tysięcy krzyży, zrobił na mnie wielkie wrażenie i dał wiele
do myślenia. Zwiedziliśmy również fort i centrum miasta.

Kolejnym punktem  programu wymiany był weekend spędzony w rodzinach.
W sobotę z Tristanem wyszliśmy na miasto i było po prostu super. Spotkaliśmy innych uczestników  wymiany i razem spędziliśmy popołudnie.  Było naprawdę świetnie   i widać było, że nie tylko ja zaprzyjaźniłem się ze swoim korespondentem. W niedzielę z całą rodziną pojechaliśmy do luna parku.
 W poniedziałek zwiedzaliśmy szkołę, do której uczęszczali nasi przyjaciele z Francji. Szkoła pamięta czasy  Napoleona Bonapartego, który ją założył w 1804 roku. Jest to potężne liceum, które liczy ponad 1600 uczniów.
Potem  spacer po Metz. Piękne miasto.
Następnego dnia byliśmy w moim ulubionym Luxemburgu. Niestety pogoda nam wyjątkowo nie dopisała, lało prawie cały dzień.  Ale my i tak się cieszyliśmy, że możemy tam być razem.
 03.10.2018 -  muszę zapamiętać tę datę... w tym dniu odwiedziłem miasto, które odwiedza około 80 mln turystów rocznie. Chyba nie muszę nikomu mówić, że chodzi o Paryż.
Dużo zwiedziliśmy: Wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, Sacré  Coeur,  płynęliśmy Bateau  -Mouche po Sekwanie, Pola Elizejskie (Champs –Elysées). Nie czuliśmy zmęczenia, bo piękne widoki nam  zrekompensowały wysiłek. Zmęczenie odczułem dopiero wtedy, kiedy siadłem na łóżku o 23.00 i myślałem,  że przysnąłem tylko na 5 minutek.  Kiedy spojrzałem na zegar była 06.34  taaa... od razu się zerwałem z łóżka, bo wiedziałem że jedziemy do... Strasburga czyli stolicy Unii Europejskiej.
Około godz.10 wysiedlimy z pociągu na dworcu w Strasburgu i ruszyliśmy w stronę starego miasta. Nagle naszym oczom ukazała się monumentalna gotycka katedra Najświętszej Marii Panny.
Pierwsza myśl - to było wielkie ,, Woooooooow" i to „Woooooooow” zostało nam na ustach na cały dzień. Strasburg uwielbiam za malownicze kamieniczki i przepływający Ren, który dodaje temu miastu uroku. Strasburg jest stolicą Alzacji i siedzibą  kilku instytucji europejskich, takich jak:  Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski, który w tym roku oglądaliśmy z pokładu statku turystycznego.
Kolejnym punktem programu wizyt  było Nancy, miasto które ma dużo wspólnego z Polską poprzez osobę króla Stanisława Leszczyńskiego i jest  po prostu cudowne. Ratusz miasta, opera, Muzeum Sztuk Pięknych. To wszystko można podziwiać na Placu Stanisława, który został zaprojektowany i  wykonany przez Emmanuela Héré. Plac Stanisława został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO za nowatorskie i niespotykane nigdzie indziej jak na owe czasy rozwiązania architektoniczne.
Tego samego dnia, po powrocie do Metz Tristan, ja i inni polsko-francuscy uczestnicy wymiany  poszliśmy na pizzę i baaardzo przyjemnie spędziliśmy resztę dnia.

 Sobota była  dniem powrotu do Polski. Ten dzień zapadnie mi w pamięci na długo. Musiałem się rozstać z moim przyjacielem, z którym spędzałem każdy wieczór na wspólnych rozmowach, żartach itp. Naprawdę mocno się z nim zaprzyjaźniłem. Będzie mi brakowało również jego rodziny, która była bardzo miła i serdeczna.  Rodzina Tristana  obiecała mi, że na pewno przyjadą do mnie, do Polski.
Ta wymiana to było coś naprawdę wspaniałego! Co trudno opisać. Jeśli tylko będziecie mieć okazję, to weźcie w niej udział.  Nawet się nie zastanawiajcie! 

Jan Madejczyk


Andaluzja w naszej szkole
(2018-10-04)
Prawie koniec września, a  w Szkołach  Katolickich  Dąbrowy  Górniczej słoneczna Andaluzja: uroki Malagi, Sewilli, Granady, Kordoby – czarujących miast południowej Hiszpanii, trochę historii, trochę współczesności. Zaprosili nas do tego pięknego regionu wyjątkowi goście: pan Maciej  SIEMDAJ, dyrektor  Extendy - Agencji Promocji Regionu Andaluzja i przedstawiciele szkoły językowej LEXIS INSTITUTO DEL IDIOMA z Malagi.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.Smaczna (deliciosa) lekcja hiszpańskiego w klasie V a
(2018-10-01)
Wprawdzie letnie upały mamy już za sobą, ale nie przeszkodziło to  klasie 5 a Katolickiej Szkoły Podstawowej sięgnąć  na lekcji języka hiszpańskiego do zasobów kuchni hiszpańskiej i  przygotować andaluzyjski chłodnik – GAZPACHO.
Najpierw przygotowanie składników (ingredientes): oliwa (koniecznie virgin prawdziwa z oliwek), ogórek zielony (pepino), papryka (pimiento), pomidory (tomates), czosnek (ajo), cebula (cebolla), sól (sal), pieprz (pimienta), może być jeszcze kawałek chleba (rebanada de pan).
Drugi etap, który  był wielką przyjemnością dla uczniów, to obieranie, krojenie i miksowanie. Przydał się bardzo mikser (batidora) pani Agaty Czaplak. A potem największa przyjemność – degustacja. 
Gazpacho było tak smaczne (delicioso), że w tym dniu uczniowie poczęstowali nim również gości przybyłych do naszej szkoły z Hiszpanii, którzy pochwalili zdolności kulinarne naszych piątoklasistów.
Lekcja języka hiszpańskiego niby jak każda, ale tym razem udało się połączyć naukę słownictwa z zadaniami praktycznymi zakończonymi nagrodą dla podniebienia. Było i naukowo i radośnie.


BohaterON - włącz historię!
(2018-09-23)
Już po raz drugi wzięliśmy udział w akcji ogólnopolskiej BohaterON.
Tym razem zainteresowanie było zdecydowanie większe niż rok temu, szczególnie wśród młodszych uczniów. Wysłaliśmy  wiele kartek do Powstańców warszawskich.
W ten sposób pokazaliśmy, że historia naszego kraju jest dla nas ważna.
Dziękujemy  wszystkim za zaangażowanie.
W galerii znajduje się kilka fotek, zapraszamy do obejrzenia.


Spotkanie w sprawie wymiany
(2018-09-20)
Spotkanie w sprawie wyjazdu na wymianę do Francji odbędzie się 20.09.2018 r. o godzinie 18.00 w sali 29. Zapraszamy rodziców i uczniów.


Bajkowe Rozpoczecie Roku Szkolnego
(2018-09-20)
14 września nasze szkoły wkroczyły bajkowo lub jak kto woli bajecznie w rok szkolny. W tym dniu, w godzinach popołudniowych, odbyła się bowiem impreza pt. Muzyczne spotkanie z bajkami W. Disneya.
Atrakcji tego dnia było wiele, ale chyba najważniejsze było wysłuchanie koncertu - piosenek z disnejowskich bajek w wykonaniu uczennicy naszego liceum - Zuzi oraz zaproszonych gości z innych szkół. Wśród śpiewających nie zabrakło również wykonawców z naszej szkoły podstawowej: Małgosia, Kornelia i Matylda pięknie wyśpiewały znane i lubiane przez wszystkich utwory z bajek "Vaiana: skarb oceanu", "Piekna i bestia" oraz  "Zaplatani". Wspaniałą atmosferę tej imprezy podkreślał wielokrotnie konferansjer Janek z klasy III gimnazjum, który raz po raz pojawiał się w innym stroju: a to w garniturze, a to jako łaciata krowa, albo zielony smok. Publiczność - uczniowie młodszych klas naszej szkoły - również uświetniła tę galę odpowiednimi strojami, większość to oczywiście księżniczki, królewny, ale były też inne postacie. Najlepiej ten przekrój zaprezentują zdjęcia zamieszczone w galerii. Zapraszamy do oglądania.
Wszystkim: publiczności, organizatorom, operatorom sprzętu muzycznego a szczególnie naszym GOŚCIOM, bez których impreza nie odbyłaby się, serdecznie i gorąco dziękujemy.


Wyniki egzaminów gimnazjalnych 2017_2018
(2018-09-15)

Nadszedł czas, by opublikować dokonania naszych byłych uczniów klas III gimnazjum. Wykres wyników egzaminów gimnazjalnych mówi sam za siebie. Gratulujemy!

Jadłospis
(2018-09-12)
W bocznym menu znajduje się odsyłacz do aktualnego jadłospisu: ŚWIETLICA SZKOLNA - JADŁOSPIS. Zapraszamy do zapoznania się z nim.


Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019
(2018-09-09)
3 września br wszyscy uczniowie naszej szkoły rozpoczęli rok szkolny. Najbardziej jednak zapamiętają ten dzień pierwszoklasiści, którzy już na początku roku przeżyli "Pasowanie na ucznia" i którzy ślubowali, że dołożą wszelkich starań, by dobrze się uczyć i rozwijać swoje zdolności.
Po mszy św. w Bazylice  Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zostały poświęcone tornistry naszych najmłodszych uczniów.

Wszystkim uczniom, tym małym, ale także tym większym życzymy dobrego roku szkolnego!
Zapraszamy do galerii, gdzie zamieszczono kilka zdjęć z uroczystości.


Zebranie z rodzicami
(2018-08-29)
Serdecznie zapraszamy Rodziców naszych uczniów na pierwsze spotkanie z dyrekcją szkoły i wychowawcami, które odbędzie się 6 września br o godzinie 17.00:
klasy I-III w szkole przy ul. Augustynika 1
klasy IV-VIII w szkole przy ul. Zawidzkiej 10.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18