-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Przedwakacyjne spotkanie z Fryderykiem Mounier
(2019-06-15)
W poniedziałek, 10.06.2019, zakończyły się w Szkołach Katolickich w Dąbrowie Górniczej tegoroczne spotkania francuskojęzyczne Frédérica Mounier  z uczniami realizującymi projekt Klasy Frankofońskie na Śląsku – DELF.
W prawdziwie wakacyjnej atmosferze upłynęły ostatnie zajęcia z naszym francuskim lektorem, który dostosował je tematycznie do temperatury gorącego lata, która raczej zachęcała do podróży niż siedzenia w szkolnych ławkach. Dzięki Internetowi  można było zwiedzić różne regiony Francji, poznać historię Wieży Eiffla oraz ciekawostki kilku dzielnic Paryża. Uczniowie, nawet ci najmłodsi, tworzyli opowiadania w oparciu o materiały rysunkowe. Pracowicie, ale przyjemnie zakończyliśmy ten rok szkolny.
Bardzo dziękujemy Frédéricowi za comiesięczną możliwość spotkań z żywym językiem francuskim, z kulturą, literaturą, piosenką Francji i w ogóle za możliwość komunikacji w tym pięknym, ale niełatwym języku. Szczególne podziękowania i wdzięczność kierujemy  pod adresem  naszego opiekuna z ramienia Uniwersytetu Śląskiego, pani dr Ewy Półtorak.15. wizyta francuskich uczniów w Szkołach Katolickich w Dąbrowie Górniczej
(2019-06-02)

We wtorek, 28.05.2019, zakończyła się 15. wizyta uczniów francuskiego Liceum  Fabert z Metz w Szkołach Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej.

Kolejny raz mieliśmy okazję zaprezentować  naszą szkołę, miasto i region, a także dzięki bogatemu w różnorodne propozycje programowi pobytu historię naszego kraju.

Nasi goście przyjechali 18.05.2019 i swoją wizytę rozpoczęli weekendem spędzonym w polskich rodzinach. Poniedziałek był pod znakiem szkoły i miasta Dąbrowa Górnicza. Nasza szkoła przygotowała dla francuskich kolegów i koleżanek koncert, w którym wystąpili: pani Sylwia Hołyńska, Ala Przybylska i Zuzia Krzepkowska z kl.2 LO, Zuzia Jańczyk i  Natalia Drozd kl.4b, wiersze w języku francuskim wyrecytowały  Matylda Godzik i Ewa Bocian z grupy klas frankofońskich , na flecie brawurowo zagrał Wiktor Janus z kl. 4b. Koncert się  bardzo podobał, długo oklaskiwano artystów. Ciekawą prezentację multimedialną na temat miasta, regionu oraz ubiegłorocznego  pobytu we Francji polskich uczniów przygotowali z kl. 3 Gim. : Julia Sęga, Zuzanna Pogońska i Jan Madejczyk. Miejsca użyczyła nam gościnna Miejska  Biblioteka Publiczna ze swoim dyrektorem, panem Pawłem Durajem.

Popołudnie było spędzone w duchowej stolicy Polski- na Jasnej Górze w Częstochowie, ważne spotkanie z panią Prezes Marią Chodkiewicz, która zaprosiła uczniów na małe co nieco i wzruszające spotkanie ze śpiewaczką operową, panią Katarzyną Chęsy, która jako misjonarka świecka wyjechała do Kazachstanu i swoim anielskim głosem szerzy wiarę chrześcijańską w tym dalekim kraju. Później radosny czas przy ognisku, rozgrywki sportowe w Olsztynie u podnóża zamku jurajskiego. Oj, mimo późnej godziny nie chciało się wracać do domu.

Kolejne dni obfitowały w wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, Warszawy, Krakowa, uwieńczeniem pobytu Francuzów w Polsce był 3-dniowy wyjazd w Tatry z zakwaterowaniem u naszych wieloletnich przyjaciół, Państwa Galiców. W dwa pierwsze dni lało jak z cebra, ale młodzież cudownie spędzała wspólnie czas na zabawach i grach towarzyskich, tańcach, do których zostali zaproszeni również  nauczyciele. Uczniowie przekomarzali się w potyczkach fonetycznych, który język jest trudniejszy do opanowania.

10 dni spędzonych razem były wyjątkowym czasem współistnienia wielokulturowego młodego, europejskiego pokolenia, w którym ani różnorodność religijna, ani różny kolor skóry nie zakłócił zgodnego spędzenia razem tych dni.

Wymiana była bardzo udana, bo przyjmujące rodziny otoczyły swoich francuskich gości ciepłem i wielką gościnnością, bo  polscy uczniowie zdali egzamin ambasadora swojego kraju na ocenę celującą, bo pani Dyrektor Ewa Raszka była obecna w każdej sytuacji, kiedy była potrzebna, bo pomogli w organizowaniu programu inni nauczyciele i uczniowie - wielkie podziękowanie dla pani prof. Małgorzaty Nowak za przygotowanie z Benedyktem Okamferem i Ulą Kozłowską lekcji języka polskiego oraz pani prof. Agnieszce Micor za sprawowanie opieki nad grupą polską w Częstochowie.

Bardzo wszystkim dziękuję.

Zapraszam do naszej galerii.

Teresa KonieczniakV edycja Konkrsu Świetlicowego Talenciki
(2019-06-01)
23 maja miała miejsce 5 edycja przeglądu młodych talentów „Talenciki”, której uczestnikami byli uczniowie klas I-III.
Cudowni, mali artyści zaprezentowali nam swoje liczne talenty: śpiew, akrobatyka, sztuczki magiczne, recytacja, sztuki walki, gry na instrumencie oraz taniec.
W role jurorów i prowadzących wcielili się nauczyciele, nie zabrakło także przedstawicieli społeczności uczniowskiej i rodziców.  Obecność bliskich małych artystów dodała im otuchy i wsparcia, co podczas prezentowania swoich talentów było niezmiernie ważne.
Wszyscy świetnie się bawili, o czym świadczyły głośne i długie brawa publiczności oraz uśmiechnięte buzie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za dostarczenie wielu artystycznych wrażeń.  Na uczestników czekały jak zwykle upominki i dyplomy.Wycieczka Sandomierz
(2019-05-21)
W okresie matur, jak co roku, ruszyliśmy na turystyczny szlak poznawać przyrodnicze i kulturowe bogactwo naszego kraju. W galerii znajduje się m.in. fotorelacja z podróży po Ziemi Kieleckiej oraz Lubelszczyźnie - odwiedziliśmy pałac i hodowlę bizonów w Kurozwękach, Sandomierz, Kazimierz Dolny, park zdrojowy w Nałęczowie oraz Lublin.
Autor tych zdjęć: Michał JungI Komunia naszych uczniów
(2019-05-12)
W niedzielę,12 maja 2019, miała miejsce w dąbrowskiej Bazylice p.w.  NMP Anielskiej bardzo ważna dla Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej uroczystość  - Pierwsza Komunia dzieci naszej szkoły.
Uroczystość była piękna i wzruszająca dla uczniów, rodziców, wychowawców,  dyrekcji  szkoły i wszystkich  obecnych w kościele.
Słowa podziękowań za przygotowanie dzieci i całej uroczystości składamy na ręce pani katechetki Danuty Zasady-Seweryn, wychowawców i  rodziców.  Dziękujemy również księdzu proboszczowi Andrzejowi Stasiakowi za opiekę nad naszymi uczniami oraz celebrowanie komunijnej mszy św.Wiosenny konkurs fotograficzny
(2019-05-12)
W dniu 10.05.2019 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego - „Wiosna w obiektywie”. Organizatorem konkursu była szkolna świetlica. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci, uwrażliwienie na piękno przyrody i rozwijanie ich zdolności artystycznych.
Komisja konkursowa z uwagą zapoznała się z pracami uczniów i wyłoniła następujących zwycięzców :
•    I miejsce -  Jakub Biraga kl. II
•    II miejsce - Natalia Kozłowska kl. I
•    III miejsce - Miłosz Rodak kl. I
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Zwycięzcom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Iwona Wąsik

 


Lednica - ogłoszenie
(2019-05-09)

Przypominamy, że można się jeszcze zapisać na Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży LEDNICA 2000, które odbędzie się 01.06.2019 r.
Zapraszamy chętnych ze szkoły i waszych znajomych!!!!!
Szczegóły:
1. Zbiórka o 24.00 z piątku na sobotę pod Bazyliką MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
2. Powrót ok 9.00 rano w niedzielę.
3. W tym roku chętni mogą przejść przez "Bramę Rybę", dlatego z pól lednickich wyjedziemy po spotkaniu o godz 2.00.
4. Koszt tak jak w zeszłym roku 90 zł/ os (koszty lednickie, przejazd autokarem, ubezpieczenie).
5. W sprawie tego co wziąć ze sobą i jak się przygotować pytajcie tych którzy już byli i odsyłam do strony internetowej spotkania : www.lednica2000.pl
6. UWAGA!!!!!
Należy wysłać zgłoszenie do ks. R. Pietruszki z podaniem: hasła LEDNICA 2019, imienia i nazwiska, swojego adresu zamieszkania, numeru PESEL.
Kontakt do księdza do zdobycia w sekretariacie szkoły.

Płatność 90 zł będzie można uregulować w dniu wyjazdu, pod autokarem. Należy poinformować księdza Rafała najpóźniej  2 dni przed wyjazdem o ewentualnej rezygnacji  tj. do 29. 05. 2019 r godz. 24.00, w przeciwnym wypadku uczestnik ponosi koszty wyjazdu czyli 90 zł.Zajęcia z z Frédérikiem MOUNIER
(2019-05-05)
Dnia 29.04.2019, francuskojęzyczni uczniowie  Katolickich Szkół  SPSK w Dąbrowie Górniczej mieli kolejną okazję spotkać się ze swoim francuskim nauczycielem, wykładowcą w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, panem Frédérikiem  MOUNIER.
Tym razem Frédéric  uczestniczył również w  innych ważnych wydarzeniach z życia naszej szkoły, jakim było otwarcie szkolnej biblioteki oraz międzynarodowe spotkanie „na szczycie” z panią Prezes SPSK Marią Chodkiewicz i hiszpańskimi dyrektorkami realizującymi  swój europejski, edukacyjny projekt.
Oj, działo się, działo.  A my właśnie lubimy, takie spotkania. Lubimy, jak się coś ciekawego dzieje.
Dziękujemy  Frédérikowi, że znalazł czas, żeby do nas przyjechać. Zapraszamy na kolejną lekcję w maju.

Otwarcie biblioteki
(2019-05-05)
29 kwietnia społeczność szkół katolickich świętowała uroczyste otwarcie nowej biblioteki szkolnej.
W tym dniu zaszczyciło nas Swoją obecnością wielu znakomitych gości: Pani Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Maria Chodkiewicz, księgarz i wielki miłośnik książek Pan Grzegorz Kulikowski, goście z Hiszpanii i Francji.
Uczniowie wysłuchali prelekcji Pana Grzegorza Kulikowskiego pt: „Czytanie poszerza horyzonty. Dlaczego warto czytać? Rozprawka w sokratejskim stylu”. Po interesującym wykładzie młodzi czytelnicy aktywnie uczestniczyli w dyskusji   temat m.in. miejsca literatury we współczesnym świecie i niedocenianej roli książki w rozwoju osobowości, kształtowaniu poglądów i relacji społecznych.
Po prelekcji Pani Prezes Maria Chodkiewicz dokonała uroczystego przecięcia wstęgi i wręczyła nagrody laureatkom konkursu pt: „Zaczarowana biblioteka”.
Przy słodkim poczęstunku młodzież przeglądała zbiory i wypożyczała książki .
Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły zyskali nową przestrzeń do wyciszenia, oddania lekturze i spokojnego spędzania czasu.


Europejskie programy w Katoliku w Dąbrowie Górniczej
(2019-05-05)
Jednym z owoców współpracy Katolickich Szkół SPSK  w Dąbrowie Górniczej z Uniwersytetem Śląskim była wizyta studyjna czterech Hiszpanek, które gościliśmy w naszej szkole w dniach 26.04 i 29.04.2019. Nasi goście przyjechali z Kadyksu (Cádiz), mieście hiszpańskim położonym w regionie Andaluzja, nad Oceanem Atlantyckim. W grupie realizującej  europejski projekt edukacyjny w ramach programu ERASMUS + znalazły się:
Francisca VACA REYES – wicedyrektor szkoły w El Puerto de Santa María
María del Mar FENOY RICO- dyrektor Zespołu Szkół w Kadyksie
Almudena MANZANO IGLESIAS – dyrektor Centrum Kształcenia Nauczycieli w Kadyksie
Ester TRIGO IBAÑEZ- pracownik naukowo-dydaktyczny na Universidad de Cádiz

Głównym założeniem ich projektu, który realizują ze szkołą w Danii oraz naszą, jest przyjrzenie się rozwiązaniom stosowanym w szkołach europejskich dotyczących pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, korzystania na zajęciach z nowoczesnych technologii informacyjnych, interakcji nauczyciel-uczeń, realizacji programu nauczania w sposób innowacyjny, umiejętności pracy w grupie.
Przez dwa pełne dni Hiszpanki  uczestniczyły w życiu naszej szkoły: od Przedszkola po Liceum obserwując zajęcia naszych nauczycieli:
•    matematykę  w kl. 6 z mgr Anną Segiedyn,
•     geografię w kl.7 z mgr Robertem Siedleckim,
•    biologię  w 3 Gim. z mgr Barbarą Piątkiewicz,
•     podstawy przedsiębiorczości w kl.1 LO z dr hab. Sławomirem Pytlem,
•     WOS-u w kl.8a z mgr Agnieszką Micor,
•    języka niemieckiego w kl.4a z mgr Anną Paśko,
•     języka francuskiego w grupie DELF klas 4 z mgr Teresą Konieczniak,
•    zajęcia w przedszkolu prowadzone przez mgr Agnieszkę Ptasińską i mgr Sylwię Hołyńską,
•    zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej w kl. 1 SP prowadzone przez mgr Kingę Swarlik.
Pani Dyrektor Ewa Raszka zapoznała gości z polskim systemem edukacyjnym.
Goście z Hiszpanii interesowali się również edukacją alternatywną w Polsce. Poprosiliśmy o pomoc specjalistę, Marka Konieczniaka, który w swojej prezentacji dokonał przeglądu istniejących obecnie szkół alternatywnych na polskim rynku edukacyjnym i nauczania alternatywnego.
Od strony językowej pomagała mgr Marta Mokrzycka i wicedyrektor Teresa Konieczniak.
Była to bardzo udana i owocna wizyta zakończona spotkaniem z panią Prezes  SPSK Marią Chodkiewicz oraz mającym w tym dniu zajęcia z grupami frankofońskimi panem Frédérikiem Mounier.  Panie dyrektorki z Hiszpanii wzięły również udział w otwarciu nowej szkolnej biblioteki.
Druga część projektu realizowana będzie w kwietniu 2020 r.
Zapraszamy do obejrzenia w naszej galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25