-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Rekolekcje Wielkopostne w naszej szkole
(2020-04-03)
W ramach tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych poprzez kontakt online realizujemy temat:
Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba być człowiekiem”. Są to słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, na tle których nie tylko zapoznajemy się z życiorysem tego wielkiego Polaka, ale również stawiamy go za wzór do naśladowania w drodze do świętości.

Nie mogliśmy również zapomnieć o 15. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, która przypadała na dzień 2 kwietnia. Choć nie wszyscy uczniowie pamiętają naszego rodaka i ten trudny dla świata czas, gdy odchodził "do domu Ojca", wielu z nas zapaliło w oknie świeczkę o godzinie 21.37 na znak, że jego nauka w naszych domach nie jest zapomniana.Zdalne nauczanie w naszej szkole
(2020-03-28)
Za nami pierwszy tydzień nauki na odległość. Już od poniedziałku 23 marca rozpoczęliśmy zajęcia online na platformie Microsoft Teams.
Był to tydzień pełen nowych doświadczeń, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Można śmiało postawić tezę, że dla nauczycieli było w tym czasie więcej nauki niż dla uczniów :)
Czas domowej kwarantanny spowodował, że zastosowanie nowych technologii w dydaktyce przypominało naukę pływania poprzez rzut na głęboką wodę. Jednak patrząc teraz z perspektywy tygodnia, pierwszy etap pracy oceniamy na piątkę. Nie wykorzystaliśmy jeszcze w pełni możliwości tej platformy, zdajemy sobie z tego sprawę, ale w tym czasie odbyło się już mnóstwo zajęć online, "spotkań na żywo" w sieci, wymiany materiałów, konsultacji, wykładów.
Prawie każdy nauczyciel zobaczył się ze swoimi uczniami, przeprowadził szereg lekcji, a prawie każdy uczeń naszej szkoły mógł za pomocą komputera lub komórki uczestniczyć w zajęciach.
Staramy się odpowiadać potrzebom każdego członka naszej społeczności szkolnej i dostosowujemy metody nauczania również do dzieci i młodzieży, która ma mniejsze możliwości techniczne, by mogła uczestniczyć w zdalnym nauczaniu.

Zresztą nie tylko platforma Micrososft Teams pomaga nam realizować podstawę programową. Nauczanie dziś nie byłoby możliwe, gdyby nie dziennik elektroniczny dostarczany nam przez firmę WizjaNet. On także spełnia wiele potrzeb czasów zdalnego nauczania.

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim nauczycielom i uczniom, a przede wszystkim rodzicom - doceniamy każdą pomoc w nauce niesioną dzieciom oraz za Państwa wsparcie okazywane szkole.Rowerem przez świat
(2020-03-14)
Rowerem przez świat
4 marca uczniowie francuskojęzyczni z kl. I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbyli niesamowitą  podróż. Ich przewodnikiem był Pierre-Étienne Raby, podróżnik, który od 4 lat przemierza świat rowerem. W godzinnej rozmowie Pierre-Étienne poprowadził zgromadzonych od Nowej Zelandii i Australii poprzez Tajlandię, Wietnam, Laos i Kambodżę aż do Danii, Norwegii i Szwecji. Do naszej szkoły przyjechał z Litwy.  Jest przykładem połączenia pasji i dążenia do realizacji marzeń : to jest możliwe! Każda nowa wyprawa to nowe przyjaźnie, nowe odkrycia, nowe doświadczenia. Wiemy, że kolejnym etapem podróży ma być Kanada, a ponieważ Pierre-Étienne prowadzi bloga dokumentującego jego wspaniałą  przygodę, będziemy mu w niej towarzyszyć. Wszystkim, którzy chcą zanurzyć się w rowerową przygodę, a jednocześnie pogłębić znajomość języka francuskiego, obejrzeć niesamowite i niepowtarzalne zdjęcia, np. zachodzącego słońca w różnych zakątkach świata serdecznie zapraszamy na bloga Pierre-Etienne’a:   https://peonzeroad.net/     
Pierre-Etienne, wielką  przyjemnością było Cię poznać i gościć w naszej szkole! Zapraszamy jeszcze kiedyś! Bon voyage!

Za kulisami wizyty.
W 1995 r. zorganizowaliśmy jedną z pierwszych wymian szkolnych do  Francji. Uczestniczyli w niej uczniowie 2-go rocznika naszego Liceum. Nasz gość, Pierre –Etienne, miał wtedy niespełna 10 lat, kiedy jego siostra wraz z rodziną zdecydowali, że przyjmą do swojego domu , Monikę Rolską-Liebe. Dziewczyny zaprzyjaźniły się, znajomość trwa do dnia dzisiejszego, a jednym z jej owoców jest obecna wizyta w Polsce dorosłego  Pierre-Etienne’a.
Warto brać udział w wymianach, bo  bogactwo, jakie czerpiemy z doświadczeń zdobytych w trakcie spotkań z innymi narodowościami jest nie do przecenienia.
Monice, naszej Absolwentce, bardzo dziękujemy za pamięć i dobre pomysły!
Teresa Konieczniak
Marta Drobińska-Ślusarz
Decyzja Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca br.
(2020-03-11)

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że od 12 marca br. do 25 marca br. w szkole nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach i  na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej .

Z poważaniem Ewa RaszkaTeatr Edukacyjny o Tolerancji
(2020-03-02)

W piątek, 28.02.2020, uczniowie klas 1-7 Katolickiej Szkoły Podstawowej wzięli udział w spotkaniu, które dotyczyło ważnego problemu dla młodego człowieka, tolerancji - rozumianej jako umiejętności akceptacji drugiego człowieka, który jest np. niepełnosprawny, który pochodzi z innego kraju i prezentuje inną kulturę, mówi innym językiem, który potrzebuje pomocy. Aktorki z Teatru Edukacyjnego z Krakowa, skupiły się wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów, umiejętności rozróżniania dobrych i złych zachowań, rozwijania postawy asertywności, kształtowania umiejętności radzenia sobie z emocjami w  trudnych sytuacjach. W klasach 1-3 dzieci oceniały zachowania przedstawiane w różnych scenkach, a uczniowie kl.4-7 sami  wyciągali wnioski na podstawie scenek, które mieli odegrać w grupie.Bal w klasach I-III
(2020-03-02)
   Dnia 13 lutego w szkole przy ulicy Ks.G. Augustynika odbył się Bal Karnawałowo- Walentynkowy klas I-III. Bal prowadził DJ Niespodzianka   w którego wcieliła się p.Ewa Natkaniec oraz Walentynka, za którą przebrała się p. Małgorzata Białoń. Piękne i pomysłowe stroje uczniów doskonale współgrały z karnawałową dekoracją całej sali.  
    Po powitaniu oraz krótkiej rozgrzewce przy rytmicznej muzyce uczestnicy balu dowiedzieli się o tradycjach związanych z Karnawałem oraz Walentynkami. Z upływem czasu wszyscy bawili się coraz lepiej. Przerwy między tańcami wypełniały konkursy i zabawy do których nie brakowało chętnych bowiem każdy zwycięzca otrzymywał nagrodę. Nie zabrakło też poczęstunku w klasach dla pokrzepienia i regeneracji sił. Bal upłynął szybko w miłej i radosnej atmosferze- następny dopiero za rok. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii.


SPOTKANIE Z ISLAS CANARIAS
(2020-02-25)
W naszej szkole, w deszczowy lutowy dzień, zapachniało wakacjami: słońcem, ciepłym morzem, zielenią i niezliczoną  ilością kolorowych kwiatów. Stało się to za przyczyną dwóch  młodych, niezwykle sympatycznych Hiszpanów.
Przyjechali z Wysp Kanaryjskich  (Islas Canarias) na Uniwersytet Śląski, gdzie przez pół roku będą realizować studencki projekt Erasmus + , a przy okazji poznawać nasz region, naszą kulturę, naszą historię.
Przyjęli zaproszenie do naszej szkoły, aby spotkać się z uczniami hiszpańskojęzycznymi ze Szkoły Podstawowej i Liceum.  Spędziliśmy razem dwie godziny, w czasie których Eric i Fernando bardzo ciekawie opowiadali o swoim regionie. Oczarowani byliśmy pięknem tej  niezwykłej części Hiszpanii,  która nie bez powodu stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc spędzania wakacji.
Eric Ivan Fraga Quintero na co dzień mieszka na Teneryfie, a Fernando Gamez Lozano na Gran Canaria. Obaj studiują Filologię Angielską na Uniwersytecie w Las Palmas, stolicy Wysp Kanaryjskich.
Wyjeżdżając z naszej szkoły obiecali powrócić tutaj 4.03.2020.  Czekamy z niecierpliwością na kolejną dawkę słońca.
Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć ze spotkania.Psie i kocie Walentynki
(2020-02-25)
14 lutego klasa 6a zorganizowała sprzedaż ciast, babeczek i innych słodkości. Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na schronisko dla zwierząt. Dzięki słodkim Walentynkom możemy pomóc bezdomnym psom i kotom. Pomysłodawcom dziękujemy za inicjatywę.


Promieniowanie jonizujące w diagnostyce i radioterapii
(2020-02-20)
W czwartek, 13.02.2020 r., prof. dr hab. Armand Cholewka spotkał się z uczniami naszego Liceum. Przyjechał do nas z wykładem zatytułowanym „Promieniowanie jonizujące w diagnostyce i radioterapii”.  Pan Profesor w bardzo ciekawy sposób przedstawił wykorzystanie zjawiska promieniowania w świecie diagnostyki medycznej. Omówił różne rozwiązania używane w medycynie, które wykorzystują m. in. efekt promieniowania. Podjęty przez pana Profesora temat łączył w sobie aspekt naukowy z problemami zdrowotnymi życia codziennego. Język wykładu przystosowany był do poziomu uczniów szkoły średniej, co potrafi być dla naukowca wyzwaniem, bo przecież nie chodzi o spłycanie tematów, lecz o przestawianie go językiem uwzględniającym merytoryczny poziom słuchaczy. Prof. Armand Cholewka doskonale potrafi dostosowywać język swoich wystąpień i utrzymywać zainteresowanie uczniów swoją wiedzą i autentyzmem naukowca, który chce dzielić się i zarażać uczniów swoją pasją do nauki.


Nasi uczniowie zostali zaproszeni na warsztaty do Instytutu Fizyki UŚ.
Bardzo dziękujemy za to spotkanie. Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi szkołami, a Instytutem Fizyki Uniwersytetu Śląskiego będzie nadal owocnie kontynuowana.


Smaczna lekcja hiszpańskiego i francuskiego
(2020-02-20)
Jak zrobić sałatkę owocową w języku francuskim i hiszpańskim? Dokładnie tak samo jak po polsku. Jedyna różnica jest taka, że zamiast pomarańczy bierzemy naranjas  lub oranges, zamiast jabłek kroimy manzanas albo pommes i tak dalej. Innymi słowy, bez znajomości odpowiedniego słownictwa, sałatki owocowej hiszpańskiej lub francuskiej nie da się zrobić.
Tematem lekcji hiszpańskiego była MACEDONIA, a francuskiego  LA SALADE DE FRUITS, czyli SAŁATKA OWOCOWA.
Uczniowie klasy 3a i 3b Katolickiej Szkoły Podstawowej wzorowo przygotowali się do lekcji. Na ławkach znalazły się przeróżne owoce. Zadbali też o stronę estetyki kuchennej: fartuszki, nakrycia głowy, serwetki, deseczki do krojenia.
Celem lekcji było wykonanie sałatki owocowej, a przy okazji, (takie połączenie najbardziej pomaga w uczeniu się) poznanie nazw owoców (hiszp.: manzana, naranja, uvas, arándano, pera, ciruela, melocotón etc.)  (fran.: pomme, prune, pêche, raisin, myrtille, orange, pastèque).
Wielką radością było obieranie, krojenie, mieszanie, opowiadanie o swojej sałatce, ale najbardziej oczekiwanym momentem była degustacja. Najczęściej używanymi słowami okazały się:   c’est delicieux / es delicioso ! – pycha.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25