-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Sukcesy naszych uczniów
(2020-07-07)


Budowanie więzi międzypokoleniowych
(2020-06-26)
Klasa III a SP realizowała projekt wychowawczy „Budowanie więzi międzypokoleniowych”, w ramach którego spotykaliśmy się z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami uczniów. Nasze rodzinne spotkania zaplanowaliśmy na cały rok szkolny.
Realizację programu zainaugurowaliśmy we wrześniu piknikiem.  Na miejsce wspólnej zabawy i rodzinnych spotkań wybraliśmy boisko szkolne. Pogoda sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i pieczeniu kiełbasek.
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora, który obchodzimy w listopadzie, uczniowie zaprosili swoje babcie i dziadków  do naszej szkoły. Dzieci przygotowały z tej okazji życzenia i słodki poczęstunek.  Podczas tej wizyty zaproszeni goście mogli poznać szkolne życie swoich wnuków.  Nie zabrakło wzruszeń i łez, które zakręciły się w oku.
Przed Kiermaszem Bożonarodzeniowym spotkaliśmy się na warsztatach. Dzieci wspólnie z rodzicami i dziadkami upiekły pierniczki i zadbały o świąteczny wystrój sali. W szkole  zapachniało przyprawami korzennymi i żywicą, ponieważ podczas spotkania udekorowaliśmy żywą choinkę. Na kiermaszu uczniowie naszej szkoły mogli ozdobić upieczone przez nas pierniczki.
Kolejne spotkanie zorganizowaliśmy z okazji Dnia Kobiet. Dzieci, z pomocą rodziców, upiekły pizzę ze swoimi ulubionymi składnikami.
Rodzice zaangażowali się także w przygotowanie zajęć dydaktycznych. Pan Maciej Domagała przeprowadził zajęcia z anatomii człowieka. Pandemia pokrzyżowała nasze plany i w bieżącym roku szkolnym odbyło się tylko jedno spotkanie.
Nasz projekt był  realizowany również podczas nauczania zdalnego.  Na platformie Microsoft Teams zorganizowaliśmy Spotkanie Wielkanocne.  Dzieci przygotowały kartki z życzeniami, które wrzuciły do skrzynek swoich bliskich, z którymi nie spotkały się podczas Wielkanocy. Przygotowaliśmy również potrawy z jajek.
Raz w tygodniu spotykaliśmy się na zajęciach plastycznych lub kulinarnych prowadzonych według pomysłu jednego z uczniów. Na każdym z trzynastu spotkań było bardzo rodzinnie, dzieci prowadziły zajęcia wspierane przez rodziców lub rodzeństwo. Po zajęciach kulinarnych, które cieszyły się wyjątkowym powodzeniem, uczniowie zapraszali domowników na wspólny poczęstunek.
Podczas realizacji naszego projektu nie zapomnieliśmy o zorganizowaniu Dnia Matki i Dnia Ojca.
Na zajęciach dzieci nauczyły się śpiewać piosenkę „10 lat”, której słowa „Gdzieś za kilka lat od dziś chciałbym być jak Wy” były najpiękniejszymi życzeniami.  Z okazji tego wyjątkowego święta dzieci przygotowały owocowe niespodzianki, była to kolejna okazja do spędzenia razem czasu.
Realizacja tego projektu to był dla nas niezwykły czas, który spędziliśmy w wyjątkowym gronie i w cudownej, rodzinnej atmosferze. Mamy jeszcze dużo pomysłów na wspólne spotkania, dlatego ten projekt wychowawczy będziemy realizować również w przyszłym roku szkolnym.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych spotkań.
                                                      
 
Wychowawca kl. III a
 wraz z uczniamiZakończenie roku szkolnego 2019/2020
(2020-06-21)
26 czerwca br. nie obędą się w szkole tradycyjne uroczystości zakończenia roku szkolnego. Zgodnie z rekomendacjami MEN i GIS uczniowie lub ich rodzice/prawni opiekunowie będą mogli odebrać świadectwa indywidualnie w sekretariacie szkoły lub od wychowawcy z zachowaniem obowiązujacych nadal środków ostrożności (odstęp co najmniej 1,5 m., zasłonięcie nosa i ust maseczką lub przyłbicą, dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku).

Uroczystością, kończącą rok szkolny 2019/2020, będzie Msza św. w Bazylice MBA w Dąbrowie Górniczej w dniu 26 czerwca br. o godz. 10.00.

Mam nadzieję , że w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021 we wrześniu będziemy mogli spotkać się osobiście i podziękować Państwu za współpracę i życzliwość, a uczniom pogratulować wyników w nauce.Wspomnienie św. Brata Alberta
(2020-06-16)
Nasz patron św. Brat Albert (Adam Chmielowski) to nie tylko przykład wykształconego człowieka, który kochał kulturę i sztukę, nie tylko  patriota, dla którego odzyskanie wolności Polski podczas zaborów było sprawą priorytetową. To przede wszystkim wzór do naśladowania w miłości bliźniego.Święty Albercie
módl się za nami.


Schola śpiewa pomimo kwarantanny
(2020-05-29)
Pierwsza piosenka naszej scholi nagrana i złożona podczas kwarantanny szkolnej to "Nie lękajcie się". Jest to utwór, który wpisuję się w czas oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego. Jest on także związany z Janem Pawłem II. Te słowa "Nie lękajcie się" towarzyszyły mu przez cały pontyfikat. Te słowa również dziś są nam potrzebne.
Skład scholi, która wykonuje tę piosenkę jest wymieniony w końcowej sekwencji filmu, ale tutaj również chcemy te osoby docenić i serdecznie im podziękować za udział w tym przedsięwzięciu. Są to:

Jagoda i Jacek Durlik
Natalia Drozd
Julia Olempa
Zuzanna Jańczyk
Zuzanna Kowalczyk
p. Sylwia Hołyńska
p. Anna Olempa

Dziękujemy i do następnego razu!
Urodziny Jana Pawła II
(2020-05-18)
Setna rocznica urodzin Jana Pawła II to nie tylko okazja do pogłębienia wiedzy o naszym rodaku, to nie tylko próby naśladowania go w drodze do świętości, ale także udział w sympatycznym projekcie zaproponowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich Śpiewamy Barkę dla Jana Pawla II.
Zachęcamy dziś wszystkich naszych uczniów ich rodziny, by nagrać swój wokal do pokładu Barki i wysłać na podany przez dziennik elektroniczny adres. Wszystkie informacje techniczne znajdziecie w wiadomości.
Niech nie zabraknie i naszych głosów we wspólnym śpiewie na urodziny Karola Wojtyły.


Konsultacje dla maturzystów
(2020-05-14)
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej odbywają się konsultacje dla maturzystów ze wszystkich przedmiotów już od dnia 27 kwietnia br. Oczywiście uczniowie łączą się z nauczycielami online na wyznaczonych zajęciach przez platformę Microsoft Teams. Jest to forma pomocy, z której uczniowie mogą, ale nie muszą korzystać.


Majowe Święta!
(2020-04-30)
Pamiętajmy o ważnych wydarzeniach, które są powodem tzw. majówki w naszym kraju.

2 maja - Dzień Flagi - wywieśmy flagi o biało czerwonych barwach, odśpiewajmy hymn państwowy w gronie rodzinnym i nie zapominajmy o modlitwie za ludzi, którzy borykają się z problemem bezrobocia, bo 1 maja także związany jest z Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.

3 maja - Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jest świętem narodowym. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 Sejm Ustawodawczy uchwalił 29 kwietnia 1919 roku ten dzień jako święto i aż do 1946 roku było celebrowane w Polsce. Wtedy to władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania rocznicy. Dopiero przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990.

W tym dniu obchodzimy zwykle uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski.
3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.
Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane są w całej Polsce zaś Msze w parafiach organizuje się według porządku niedzielnego, ale tegoroczne obchody uroczystości NMP Królowej Polski zostały przeniesione na sobotę 2 maja 2020 r. ze względu na przypadającą 3 maja IV Niedzielę Wielkanocną. Pamiętajmy o modlitwie za Ojczyznę!


Mis animales preferidos - Moje ulubione zwierzątka. Klasa 3a i 3b SP
(2020-04-21)
Edukacja zdalna to pojęcie, które jeszcze miesiąc temu było niewiele znaczącym terminem. Gdyby w styczniu lub lutym zaproponować uczniom i nauczycielom wdrożenie w szkole internetowej platformy edukacyjnej, żeby ułatwić sobie uczenie i nauczanie, odzew byłby, delikatnie mówiąc, znikomy. Konia z rzędem temu, kto byłby w stanie wykrzesać motywację do podjęcia takiego tematu.

Dzisiaj mija już miesiąc, gdy nasza szkoła wdrożyła jednolite rozwiązanie, Office 365 wraz z platformą edukacyjną Teams, dzięki czemu lekcje odbywają się regularnie z wykorzystaniem tego narzędzia na wszystkich poziomach edukacyjnych. Najwięcej obaw było związanych z pierwszym etapem edukacyjnym, czyli klasami  1 – 3 SP. Szczęśliwie okazało się jednak, że chcieć, to móc i pomimo tego, że faktycznie zdalny proces edukacyjny z dziećmi tych klas nie należy do najłatwiejszych  i musi jeszcze angażować rodziców lub dziadków, to jednak jest to możliwe, a nawet czasami jesteśmy zaskakiwani możliwościami i uzyskiwanymi rezultatami.

Antek , Maks, Dominik, Michał, Kuba, Karol, Borys, Franek, Roch  - grupa uczniów hiszpańskojęzycznych z klasy 3a i 3b Szkoły Podstawowej poznawała na „kamerkowej lekcji” różne zwierzęta. Dzieci nie trzeba było zachęcać ani do oglądania filmu, ani później do rozmowy  na temat wyglądu  zwierząt oraz tego,  co umieją robić, a czego nie potrafią. Jako pracę domową miały przygotować albumy o ulubionych zwierzątkach – Mis animales preferidos, używając dowolnej techniki. Posługując się albumem każdy uczeń musiał przedstawić kilka zwierząt.

Dzieci  zachwyciły różnorodnością podejścia do tematu, od bardzo rozbudowanych i niezmiernie pomysłowych lapbooków po albumy klasyczne, równie  kolorowe i pełne pomysłów i dziecięcej fascynacji tematem zwierząt. Okazało się, że lekcja przed monitorem  połączona z tradycyjną pracą w domu, była bardzo skuteczna.  Absolutną nowością i ekscytacją dla grupy była prezentacja  tychże albumów bez wychodzenia z domów i omawianie ich z użyciem Microsoft Teamsa, gdzie uczniowie mogli się widzieć i słyszeć.

Z pewnością do nowości należy również  udział w  lekcji online rodziców i dziadków, którzy wspierają dzieci jako zaplecze techniczno-organizacyjne. Są także wsparciem dla nauczycieli. Jest to jeden z aspektów sukcesu zdalnej edukacji, którą wspólnie, jako cała społeczność szkolna, tworzymy.

Zapraszam do obejrzenia efektów pracy uczniów z 3a i 3b Katolickiej Szkoły Podstawowej.


Kształcenie na odległość przedłużone do 26 kwietnia
(2020-04-14)
Do 26 kwietnia br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym - przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Szczegóły na stronie MEN.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25