-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Majowe Święta!
(2020-04-30)
Pamiętajmy o ważnych wydarzeniach, które są powodem tzw. majówki w naszym kraju.

2 maja - Dzień Flagi - wywieśmy flagi o biało czerwonych barwach, odśpiewajmy hymn państwowy w gronie rodzinnym i nie zapominajmy o modlitwie za ludzi, którzy borykają się z problemem bezrobocia, bo 1 maja także związany jest z Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.

3 maja - Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jest świętem narodowym. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 Sejm Ustawodawczy uchwalił 29 kwietnia 1919 roku ten dzień jako święto i aż do 1946 roku było celebrowane w Polsce. Wtedy to władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania rocznicy. Dopiero przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990.

W tym dniu obchodzimy zwykle uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski.
3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.
Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane są w całej Polsce zaś Msze w parafiach organizuje się według porządku niedzielnego, ale tegoroczne obchody uroczystości NMP Królowej Polski zostały przeniesione na sobotę 2 maja 2020 r. ze względu na przypadającą 3 maja IV Niedzielę Wielkanocną. Pamiętajmy o modlitwie za Ojczyznę!


Mis animales preferidos - Moje ulubione zwierzątka. Klasa 3a i 3b SP
(2020-04-21)
Edukacja zdalna to pojęcie, które jeszcze miesiąc temu było niewiele znaczącym terminem. Gdyby w styczniu lub lutym zaproponować uczniom i nauczycielom wdrożenie w szkole internetowej platformy edukacyjnej, żeby ułatwić sobie uczenie i nauczanie, odzew byłby, delikatnie mówiąc, znikomy. Konia z rzędem temu, kto byłby w stanie wykrzesać motywację do podjęcia takiego tematu.

Dzisiaj mija już miesiąc, gdy nasza szkoła wdrożyła jednolite rozwiązanie, Office 365 wraz z platformą edukacyjną Teams, dzięki czemu lekcje odbywają się regularnie z wykorzystaniem tego narzędzia na wszystkich poziomach edukacyjnych. Najwięcej obaw było związanych z pierwszym etapem edukacyjnym, czyli klasami  1 – 3 SP. Szczęśliwie okazało się jednak, że chcieć, to móc i pomimo tego, że faktycznie zdalny proces edukacyjny z dziećmi tych klas nie należy do najłatwiejszych  i musi jeszcze angażować rodziców lub dziadków, to jednak jest to możliwe, a nawet czasami jesteśmy zaskakiwani możliwościami i uzyskiwanymi rezultatami.

Antek , Maks, Dominik, Michał, Kuba, Karol, Borys, Franek, Roch  - grupa uczniów hiszpańskojęzycznych z klasy 3a i 3b Szkoły Podstawowej poznawała na „kamerkowej lekcji” różne zwierzęta. Dzieci nie trzeba było zachęcać ani do oglądania filmu, ani później do rozmowy  na temat wyglądu  zwierząt oraz tego,  co umieją robić, a czego nie potrafią. Jako pracę domową miały przygotować albumy o ulubionych zwierzątkach – Mis animales preferidos, używając dowolnej techniki. Posługując się albumem każdy uczeń musiał przedstawić kilka zwierząt.

Dzieci  zachwyciły różnorodnością podejścia do tematu, od bardzo rozbudowanych i niezmiernie pomysłowych lapbooków po albumy klasyczne, równie  kolorowe i pełne pomysłów i dziecięcej fascynacji tematem zwierząt. Okazało się, że lekcja przed monitorem  połączona z tradycyjną pracą w domu, była bardzo skuteczna.  Absolutną nowością i ekscytacją dla grupy była prezentacja  tychże albumów bez wychodzenia z domów i omawianie ich z użyciem Microsoft Teamsa, gdzie uczniowie mogli się widzieć i słyszeć.

Z pewnością do nowości należy również  udział w  lekcji online rodziców i dziadków, którzy wspierają dzieci jako zaplecze techniczno-organizacyjne. Są także wsparciem dla nauczycieli. Jest to jeden z aspektów sukcesu zdalnej edukacji, którą wspólnie, jako cała społeczność szkolna, tworzymy.

Zapraszam do obejrzenia efektów pracy uczniów z 3a i 3b Katolickiej Szkoły Podstawowej.


Kształcenie na odległość przedłużone do 26 kwietnia
(2020-04-14)
Do 26 kwietnia br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym - przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Szczegóły na stronie MEN.


Rekolekcje Wielkopostne w naszej szkole
(2020-04-03)
W ramach tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych poprzez kontakt online realizujemy temat:
Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba być człowiekiem”. Są to słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, na tle których nie tylko zapoznajemy się z życiorysem tego wielkiego Polaka, ale również stawiamy go za wzór do naśladowania w drodze do świętości.

Nie mogliśmy również zapomnieć o 15. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, która przypadała na dzień 2 kwietnia. Choć nie wszyscy uczniowie pamiętają naszego rodaka i ten trudny dla świata czas, gdy odchodził "do domu Ojca", wielu z nas zapaliło w oknie świeczkę o godzinie 21.37 na znak, że jego nauka w naszych domach nie jest zapomniana.Zdalne nauczanie w naszej szkole
(2020-03-28)
Za nami pierwszy tydzień nauki na odległość. Już od poniedziałku 23 marca rozpoczęliśmy zajęcia online na platformie Microsoft Teams.
Był to tydzień pełen nowych doświadczeń, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Można śmiało postawić tezę, że dla nauczycieli było w tym czasie więcej nauki niż dla uczniów :)
Czas domowej kwarantanny spowodował, że zastosowanie nowych technologii w dydaktyce przypominało naukę pływania poprzez rzut na głęboką wodę. Jednak patrząc teraz z perspektywy tygodnia, pierwszy etap pracy oceniamy na piątkę. Nie wykorzystaliśmy jeszcze w pełni możliwości tej platformy, zdajemy sobie z tego sprawę, ale w tym czasie odbyło się już mnóstwo zajęć online, "spotkań na żywo" w sieci, wymiany materiałów, konsultacji, wykładów.
Prawie każdy nauczyciel zobaczył się ze swoimi uczniami, przeprowadził szereg lekcji, a prawie każdy uczeń naszej szkoły mógł za pomocą komputera lub komórki uczestniczyć w zajęciach.
Staramy się odpowiadać potrzebom każdego członka naszej społeczności szkolnej i dostosowujemy metody nauczania również do dzieci i młodzieży, która ma mniejsze możliwości techniczne, by mogła uczestniczyć w zdalnym nauczaniu.

Zresztą nie tylko platforma Micrososft Teams pomaga nam realizować podstawę programową. Nauczanie dziś nie byłoby możliwe, gdyby nie dziennik elektroniczny dostarczany nam przez firmę WizjaNet. On także spełnia wiele potrzeb czasów zdalnego nauczania.

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim nauczycielom i uczniom, a przede wszystkim rodzicom - doceniamy każdą pomoc w nauce niesioną dzieciom oraz za Państwa wsparcie okazywane szkole.Rowerem przez świat
(2020-03-14)
Rowerem przez świat
4 marca uczniowie francuskojęzyczni z kl. I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbyli niesamowitą  podróż. Ich przewodnikiem był Pierre-Étienne Raby, podróżnik, który od 4 lat przemierza świat rowerem. W godzinnej rozmowie Pierre-Étienne poprowadził zgromadzonych od Nowej Zelandii i Australii poprzez Tajlandię, Wietnam, Laos i Kambodżę aż do Danii, Norwegii i Szwecji. Do naszej szkoły przyjechał z Litwy.  Jest przykładem połączenia pasji i dążenia do realizacji marzeń : to jest możliwe! Każda nowa wyprawa to nowe przyjaźnie, nowe odkrycia, nowe doświadczenia. Wiemy, że kolejnym etapem podróży ma być Kanada, a ponieważ Pierre-Étienne prowadzi bloga dokumentującego jego wspaniałą  przygodę, będziemy mu w niej towarzyszyć. Wszystkim, którzy chcą zanurzyć się w rowerową przygodę, a jednocześnie pogłębić znajomość języka francuskiego, obejrzeć niesamowite i niepowtarzalne zdjęcia, np. zachodzącego słońca w różnych zakątkach świata serdecznie zapraszamy na bloga Pierre-Etienne’a:   https://peonzeroad.net/     
Pierre-Etienne, wielką  przyjemnością było Cię poznać i gościć w naszej szkole! Zapraszamy jeszcze kiedyś! Bon voyage!

Za kulisami wizyty.
W 1995 r. zorganizowaliśmy jedną z pierwszych wymian szkolnych do  Francji. Uczestniczyli w niej uczniowie 2-go rocznika naszego Liceum. Nasz gość, Pierre –Etienne, miał wtedy niespełna 10 lat, kiedy jego siostra wraz z rodziną zdecydowali, że przyjmą do swojego domu , Monikę Rolską-Liebe. Dziewczyny zaprzyjaźniły się, znajomość trwa do dnia dzisiejszego, a jednym z jej owoców jest obecna wizyta w Polsce dorosłego  Pierre-Etienne’a.
Warto brać udział w wymianach, bo  bogactwo, jakie czerpiemy z doświadczeń zdobytych w trakcie spotkań z innymi narodowościami jest nie do przecenienia.
Monice, naszej Absolwentce, bardzo dziękujemy za pamięć i dobre pomysły!
Teresa Konieczniak
Marta Drobińska-Ślusarz
Decyzja Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca br.
(2020-03-11)

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że od 12 marca br. do 25 marca br. w szkole nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach i  na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej .

Z poważaniem Ewa RaszkaTeatr Edukacyjny o Tolerancji
(2020-03-02)

W piątek, 28.02.2020, uczniowie klas 1-7 Katolickiej Szkoły Podstawowej wzięli udział w spotkaniu, które dotyczyło ważnego problemu dla młodego człowieka, tolerancji - rozumianej jako umiejętności akceptacji drugiego człowieka, który jest np. niepełnosprawny, który pochodzi z innego kraju i prezentuje inną kulturę, mówi innym językiem, który potrzebuje pomocy. Aktorki z Teatru Edukacyjnego z Krakowa, skupiły się wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów, umiejętności rozróżniania dobrych i złych zachowań, rozwijania postawy asertywności, kształtowania umiejętności radzenia sobie z emocjami w  trudnych sytuacjach. W klasach 1-3 dzieci oceniały zachowania przedstawiane w różnych scenkach, a uczniowie kl.4-7 sami  wyciągali wnioski na podstawie scenek, które mieli odegrać w grupie.Bal w klasach I-III
(2020-03-02)
   Dnia 13 lutego w szkole przy ulicy Ks.G. Augustynika odbył się Bal Karnawałowo- Walentynkowy klas I-III. Bal prowadził DJ Niespodzianka   w którego wcieliła się p.Ewa Natkaniec oraz Walentynka, za którą przebrała się p. Małgorzata Białoń. Piękne i pomysłowe stroje uczniów doskonale współgrały z karnawałową dekoracją całej sali.  
    Po powitaniu oraz krótkiej rozgrzewce przy rytmicznej muzyce uczestnicy balu dowiedzieli się o tradycjach związanych z Karnawałem oraz Walentynkami. Z upływem czasu wszyscy bawili się coraz lepiej. Przerwy między tańcami wypełniały konkursy i zabawy do których nie brakowało chętnych bowiem każdy zwycięzca otrzymywał nagrodę. Nie zabrakło też poczęstunku w klasach dla pokrzepienia i regeneracji sił. Bal upłynął szybko w miłej i radosnej atmosferze- następny dopiero za rok. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii.


SPOTKANIE Z ISLAS CANARIAS
(2020-02-25)
W naszej szkole, w deszczowy lutowy dzień, zapachniało wakacjami: słońcem, ciepłym morzem, zielenią i niezliczoną  ilością kolorowych kwiatów. Stało się to za przyczyną dwóch  młodych, niezwykle sympatycznych Hiszpanów.
Przyjechali z Wysp Kanaryjskich  (Islas Canarias) na Uniwersytet Śląski, gdzie przez pół roku będą realizować studencki projekt Erasmus + , a przy okazji poznawać nasz region, naszą kulturę, naszą historię.
Przyjęli zaproszenie do naszej szkoły, aby spotkać się z uczniami hiszpańskojęzycznymi ze Szkoły Podstawowej i Liceum.  Spędziliśmy razem dwie godziny, w czasie których Eric i Fernando bardzo ciekawie opowiadali o swoim regionie. Oczarowani byliśmy pięknem tej  niezwykłej części Hiszpanii,  która nie bez powodu stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc spędzania wakacji.
Eric Ivan Fraga Quintero na co dzień mieszka na Teneryfie, a Fernando Gamez Lozano na Gran Canaria. Obaj studiują Filologię Angielską na Uniwersytecie w Las Palmas, stolicy Wysp Kanaryjskich.
Wyjeżdżając z naszej szkoły obiecali powrócić tutaj 4.03.2020.  Czekamy z niecierpliwością na kolejną dawkę słońca.
Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć ze spotkania.

Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24