-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Nasza młodzież francuskojęzyczna na Uniwersytecie Śląskim
(2018-04-03)
Na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego uczniowie klas frankofońskich Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Dąbrowie Górniczej, wzięli udział 28 marca br. w obchodach Święta Frankofonii  zorganizowanego przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki.
Hasłem przewodnim tegorocznego święta było: „Francophonie 2018: Entre tradition et modernie (Frankofonia 2018: Między tradycją a nowoczesnością). W wydarzeniu wziął udział JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy, dziekan Wydziału Filologicznego UŚ prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Wacław Rapak. Spotkanie otworzył prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.
Naszą szkołę reprezentowała pani  dyrektor Ewa Raszka oraz pani Teresa Konieczniak.

W programie obchodów znalazły się między innymi:
•    prezentacja oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ oraz perspektyw kariery zawodowej dla osób wielojęzycznych,
•    prezentacja na temat działalności Instytutu na rzecz promocji języka francuskiego i kultur frankofońskich,
•    prezentacja pt. „Entre ciel et mer: fin de la terre. A propos de voyages bretons et autres” (dr hab. Magdalena Zdrada-Cok z Zakładu Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej),
•    prezentacja pt. „Entre homme et machine: les langues à l’ère numériqeu” (dr Ksenia Gałuskina z Zakładu Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki),
•    koncert muzyki francuskiej w wykonaniu Edyty Poznańskiej – studentki III roku specjalności języki stosowane

Frankofonia była częścią obchodów 45-lecia Romanistyki Śląskiej.
Spotkanie na Uniwersytecie dało uczniom możliwość poznania uczelni od środka, spotkania z jej władzami i wykładowcami oraz poznania nowego słownictwa francuskiego.
Zapraszamy do galerii.


Młodzi Odkrywcy! Zapraszamy!
(2018-03-29)

Szkoły Katolickie SPSK w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają
na VI Zagłębiowski Turniej Młodych Odkrywców
pod patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, Wydziału Nauk o Ziemi UŚ oraz
Polskiego Towarzystwa Geograficznego o. Katowicki dla uczniów klas szóstych pod hasłem:
„Młodzi Odkrywcy poznają Amazonię” edycja 2018

Turniej adresowany jest do uczniów klas szóstych z Dąbrowy Górniczej,
Sosnowca  oraz pozostałych gmin Zagłębia
a odbędzie się 10 kwietnia (wtorek) 2018 roku
w Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Gimnazjum SPSK,
mieszczących się przy ulicy Emilii Zawidzkiej 10 w Dąbrowie Górniczej.

Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.


Podróż do gwiazd - IX spotkanie z podróżnikiem
(2018-03-28)
22 marca w godzinach 15:30 - 17. odbyła się 3. w tym roku szkolnym, a 9. w ogóle prelekcja z cyklu "Spotkanie z podróżnikiem". W okresie wiosennego zrównania dnia z nocą nasze spotkanie miało właśnie astronomiczny klimat, o czym informowało hasło "Podróż do gwiazd z Jarosławem Bugajem". Pan Jarosław, miłośnik kosmosu od dzieciństwa zafascynowany astronomią i astronautyką, i od wielu lat członek Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z siedzibą w Planetarium Śląskim przekazuje swoją fascynację Wszechświatem wszystkim – od najmłodszych po dorosłych i seniorów. Wraz z wolontariuszami z PTMA organizuje  spotkania,prelekcje i pokazy obserwacji nieba dla szerokiej publiczności. Wspólnie z PTMA i Planetarium Ślaskim zorganizował m.in.: Pikniki Rakietowe w Planetarium Śląskim, konkursy astronomiczne „Kosmiczne Dzieciaki” dla przedszkolaków, oraz astronomiczne spotkania w Głogówku i Lubszy, a w marcowe czwartkowe popołudnie gościł u nas.
      Nasz prelegent w ponadgodzinnym wystąpieniu przedstawił zgromadzonemu audytorium między innymi charakterystykę Układu Słonecznego, start promu kosmicznego, lądowanie sondy na Marsie oraz wiele własnych zdjęć pejzaży nocnego nieba i obiektów kosmicznych. Dowiedzieliśmy się także, gdzie w Polsce znajdują się obserwatoria astronomiczne, które pan Jarosław razem z synem Maćkiem, absolwentem naszej szkoły, odwiedził wszystkie. Uczniowie usłyszeli o zaskakującym dla wielu zanieczyszczeniu środowiska  jakim jest światło i że prawdziwą noc, rozświetloną jedynie blaskiem ciał niebieskich w Europie naprawdę trudno znaleźć ( w Polsce w marcu 2013 r. w celu ochrony przed sztucznym światłem powołano do istnienia Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”). Na koniec uczniowie mogli obejrzeć przyniesione przez pana Jarosława pomoce astronoma takie jak globus i mapy nieba, ciekawe plakaty a nawet lunetę, przez którą po prelekcji na widnym jeszcze niebie najwytrwalszy słuchacz próbował obserwować Księżyc.
     IX "Spotkanie z podróżnikiem" miało dosłownie i w przenośni kosmiczny charakter. Dziękujemy panie Jarosławie!

Za pomoc w organizacji, domowe wypieki i upominek dla prelegenta wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękuje organizator
 R.S.
 
 


Wilekanocny Kiermasz w szkole na Augustynika
(2018-03-19)
Święta Wielkanocne tuż, tuż. Przypomniał nam o tym kiermasz wielkanocny zorganizowany 15 marca przez nauczycieli i uczniów klas  1-3   Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Mali uczniowie, pod okiem swych wychowawców, przygotowali wiele różnych świątecznych ozdób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe futerały na smartfony z naszytymi wesołymi świątecznymi królikami, kolorowe pisanki, malowane pisklaki, pomysłowe kukurydziane baranki, kartki świąteczne czy koszyczki na święconkę.
Rodzice z radością chodzili od stoiska do stoiska i mieli nie lada dylemat, bo przy każdym można było coś kupić, a dzieci w roli sprzedawców były bardzo przekonujące i z entuzjazmem zachęcały do nabywania świątecznych produktów.
Kiermasz miał również swój kawiarniany  kącik, w którym można było wypić kawę, herbatę i zjeść pyszne wypieki świąteczne przygotowane przez nauczycieli, którzy również obsługiwali kawiarenkę.
Kiermasz przyniósł dużo radości dzieciom, rodzicom i dziadkom oraz nauczycielom. Dochód z wszystkich sprzedanych artykułów wyniósł 1431 zł 35 groszy. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup sprzętu sportowego dla uczniów klas 1-3.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w kiermaszu, a dzieciom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie całego wydarzenia.REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
(2018-03-14)
W dniach 19 - 21 marca 2018 r. odbędą się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej. Oto program:

Klasy  I-III

8.15-10.00 - rekolekcje - scenariusze SPSK (prowadzą wychowawcy i nauczyciele)
10.00 - wyjście do Bazyliki NMP (pod opieką wychowawców)
10.30-11.30 - Msza Święta z nauką rekolekcyjną
11.30 - powrót do szkoły (pod opieką wychowawców) i zajęcia opiekuńczo-wychowawcze
12.45-obiad
13.15-zajęcia opiekuńczo-wychowawcze

Klasy IV-VII

8.00-8.45 -lekcje wg planu
9.00-10.30 - Rekolekcje - scenariusze SPSK (zajęcia prowadzą wychowawcy klas)
10.45 - wyjście do Bazyliki NMP
11.30-12.30 - Msza Święta z nauką rekolekcyjną
12.30 - powrót do szkoły i zajęcia opiekuńczo-wychowawcze


Spotkanie z Hiszpańskimi studentami
(2018-03-07)
W niecodziennym spotkaniu mieli okazję uczestniczyć w poniedziałek, 5.03.2018, uczniowie klas hiszpańskojęzycznych Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum. Dwójka studentów hiszpańskich: David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla la Mancha oraz Fernando Sainz de la Maza, absolwent Uniwersytetu Complutense de Madrid, którzy odbywają praktyki pedagogiczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego przygotowała ciekawe zajęcia dla naszych uczniów z zakresu historii, geografii i sztuki Hiszpanii.
Uczniowie mieli możliwość zrewidowania swojej wiedzy z zakresu regionów autonomicznych, poszerzyć informacje dotyczące CAMINO DE SANTIAGO (Droga pielgrzymkowa do Santiago de Compostella) oraz wybitnych przedstawicieli ze świata sportu, literatury i malarstwa.
Hiszpańscy studenci, jak przystało na świetnie zapowiadających się nauczycieli, podsumowali lekcje sprawdzianem z nowej wiedzy w formie konkursu  wykorzystując aplikację Kahoot.  Ekscytacji i uciechy było co niemiara .                     
Lekcje podobały się uczniom, podobały się profesorom, którym bardzo dziękujemy, że znaleźli czas, aby nas odwiedzić.
Składamy podziękowania również pani dr Cecylii Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego, która o nas nie zapomina, gdy pojawi się możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi.Francuski z Manon Cuppens
(2018-03-07)
26 lutego grupa frankofońska klasy 7b SP oraz uczniowie z gimnazjum i liceum mieli okazję spotkać się po raz kolejny z Manon Cuppens, naszą belgijską lektorką języka francuskiego.
"Smakowity" temat zajęć wzbudził duże zainteresowanie uczestników spotkania: Manon zaproponowała szereg zadań pozwalających na bliższe poznanie specjałów kuchni krajów frankofonskich - od ich składników, przez wygląd, aż do okoliczności, w których są najczęściej podawane.
Ćwiczeniem wieńczącym spotkanie było stworzenie quizu ze znajomości kuchni polskiej -  Manon doskonale poradziła sobie ze wszystkimi pytaniami!
Do następnego spotkania!Zebranie z Rodzicami
(2018-03-04)
W czwartek, 8.03.2018, o godz. 17.00 odbędzie  się zebranie rodziców uczniów  klas 4 - 7 KSP, Gimnazjum i Liceum  z wychowawcami szkół SPSK  przy ul. Zawidzkiej 10 oraz konsultacje z nauczycielami


Spotkanie z podróżnikiem
(2018-02-26)
21 lutego w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyło się kolejne "Spotkanie z podróżnikiem", tym razem pod hasłem "Hobbit na antypodach czyli Nowa Zelandia z Ryszardem Derdzińskim".
Pan Ryszard, ekspert w dziedzinie literatury J.R.R.Tolkiena i samej osoby profesora, oraz przewodnik wycieczek z wieloletnim doświadczeniem, gościł w naszej szkole już trzeci raz, i podobnie jak to było wcześniej zawładną niepodzielnie naszą uwagą na prawie półtorej godziny. Tolkienowskie krajobrazy Nowej Zelandii, zwyczaje Maorysów czy osobliwości przyrody tego najodleglejszego dla nas zakątka świata, to tylko niektóre wątki jego zajmującej prelekcji. Spotkanie zakończyło się aplauzem kilkudziesięciu zadowolonych słuchaczy.
Dziękujemy panie Ryszardzie!

Spotkaniu jak zwykle towarzyszyła herbata oraz domowe wypieki naszych uczniów i ich rodziców, za co serdecznie dziękuje organizator :-)

R.S.Konkurs fotograficzny z udziałem naszej uczennicy
(2018-02-25)
W środę 14.02.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Chorzowie odbyło się podsumowanie III ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO,  któremu patronowała Komisja Fotografii Krajoznawczej przy PTTK Chorzów.

Jurorami konkursu byli:
Pani Justyna Kenig - nauczyciel SP 10 w Chorzowie, przedstawicielka organizatora konkursu
Pan Mirosław Majewski - Prezes Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Chorzów, instruktor fotografii krajoznawczej
Pan Czesław Polański - instruktor fotografii krajoznawczej
 
Konkurs miał charakter regionalny. W kategorii klas II i III gimnazjalnych oraz klasy VII szkoły podstawowej wyróżnienie zdobyła Julia Sęga, uczennica II klasy naszej szkoły. Oto konkursowe zdjęcie Julii:Krótka fotorelacja z konkursowej gali znajduje się w galerii.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25