-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Wycieczka rowerowa - klasa IV
(2018-05-28)
Jak co roku wiosną czwartoklasiści naszej szkoły odbyli lekcje terenowe z przyrody. Zajęcia, w formie wycieczki rowerowej, poprzedzone były przygotowaniem przez uczniów mapek obejmujących trasę wyprawy. Jako pierwsza, 25 maja, zajęcia odbyła klasa IV b. Objazd dwóch największych zbiorników naszego "pojezierza", czyli zbiorników Pogoria lll i lV przerywany był postojami, w trakcie których dzieci poznawały przyrodę z bliska. Wymagająca niemałego wysiłku wyprawa zakończyła się wspólnym posiłkiem przy grillu.
W galerii znajduje się kilka zdjęć. Zapraszamy.


Hiszpańscy praktykanci w Szkołach Katolickich Dąbrowy Górniczej.
(2018-05-15)
W dniu 14 maja 2018 Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid, Nieves Tamayo Forero z Uniwersytetu w Extremadurze , Mercedes de la Torre Fuentes z Uniwersytetu Castilla-La Mancha oraz Rafael Jiménez Aranda z Uniwersytetu de Córdoba w Andaluzji odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, byli gośćmi w   Szkołach Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej.

Na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak, przeprowadzili zajęcia z uczniami szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Spotkali się także z najmłodszymi członkami szkolnej społeczności – przedszkolakami.

Hiszpańscy studenci zaprezentowali uczniom swoje regiony, podzielili się ciekawostkami z zakresu kultury i obyczajów , a ponieważ mieszkają w Polsce już od kilku miesięcy porównali niektóre zwyczaje panujące w obu krajach.

Takie spotkania bardzo zbliżają ludzi mówiącymi różnymi językami, żyjącymi w różnych, oddalonych od siebie krajach. Pomagają w przezwyciężaniu stereotypów i pozwalają uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. Z pewnością będziemy korzystali z kolejnych okazji goszczenia w naszej szkole młodych ludzi z różnych krajów całego świata.


Wycieczka do Trójmiasta
(2018-05-14)
W dniach 7. - 9. maja br. uczniowie klas V, VI i VII odbyli wycieczkę krajoznawczą na Pomorze Gdańskie. Plan wycieczki przewidywał również  zwiedzanie Torunia, a noclegi zlokalizowane były na Żuławach Wiślanych, u nasady Mierzei Wiślanej, w Kątach Rybackich. Wszystkie, przewidziane programem atrakcje, przy niemal letniej pogodzie udało nam się zrealizować.
        Pierwszy dzień to, poza pięćset kilometrową podróżą, urokliwy spacer po Toruniu, gdzie z ust naszego przewodnika pana Ryszarda Derdzińskiego, znanego już nam z kilku wystąpień w szkole, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o architekturze, historii a nawet prehistorii miasta i regionu. Po sprawnej podróży o 17. byliśmy już w naszym uroczo położonym ośrodku wczasowym. Po kolacji, przez porośnięte sosnowym lasem wydmy, poszliśmy jeszcze na plażę! Szalona zabawa na piasku, to dla wielu uczestników największa atrakcja całej wycieczki. :)
       Drugiego dnia rozpoczęliśmy poznawanie Trójmiasta. Spacer po gdyńskim nabrzeżu, penetracja zakamarków muzealnego okrętu Błyskawica oraz lekcja przyrody w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego, to atrakcje najmłodszego z trójmiejskich miast, które poznaliśmy. W Sopocie, po spacerze nadmorską promenadą dotarliśmy do słynnego Sopockiego Molo, gdzie w urzekającym krajobrazie, w letnim słońcu, relaksowaliśmy się niemal godzinę. Na koniec jeszcze spacer po Monciaku i powrót do hotelu, gdzie czekała już na nas gorąca kolacja. Wieczorem wybraliśmy się jeszcze na plażę, gdzie znowu  zabawa była szalona, a towarzyszył jej kolejny przepiękny zachód słońca.
      Ostatni dzień przeznaczony był na zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku. Zabytkowe kościoły, nabrzeże portowe, rynek z fontanną Neptuna a nawet promowa przeprawa przez Motławę, to atrakcje tego dnia. Po 14., unikając korków, wyruszyliśmy do domu.

R.S.

autor zdjęć: Michał Jung, zapraszamy do galerii


FESTIWAL TALENCIKÓW ŚWIETLICOWYCH
(2018-05-10)
To była wyjątkowa edycja, dlaczego? Powodów było wiele…
 • cudowni mali artyści, którzy prezentowali swoje liczne talenty: śpiew, akrobatyka, sztuczki magiczne, kabarecik, sztuki walki, gry na instrumencie, taniec,
 • mnóstwo kolorowych motyli (wykonanych przez dzieci w czasie zajęć świetlicowych), które były naszą dekoracją,
 • dziewczynki przebrane za motylki, które miały koszyczki pełne kolorowych losów,
 • kosze pełne nagród,
 • nauczyciele, którzy wcielili się w role jurorów i prowadzących program telewizyjny „MAM TALENT”,
 • same pozytywne opinie wyrażane przez jurorów i zawsze „trzy razy tak”, co z kolei oznaczało trzy zielone kartki „uśmiechnięte buźki” wysoko unoszone przez dzieci,
 • obecność rodziców i bliskich małych artystów, dla których wsparcie podczas prezentowania swoich talentów było niezmiernie ważne,
 • głośne i długie brawa publiczności, a także gorący doping wyrażany przez podnoszenie wcześniej przygotowanych na tą okazję plakatów.

  Wszyscy bawiliśmy się super, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie, falowanie w górze rąk publiczności do melodii piosenek, a nawet taniec jurorów w trakcie występów.
  Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za dostarczenie wielu artystycznych wrażeń.


 • Kolejne spotkanie w ramach Dni Otwartych Szkoły
  (2018-05-02)
  Uczniowie klas 1-3 Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz ich nauczyciele zaprosili do szkoły na ul. Augustynika 1 dzieci grup „0” z  Przedszkola nr 1 w Dąbrowie Górniczej.
  Spotkanie odbyło się w czwartek, 26.04.2018.
  Przedszkolaki pod opieką swoich wychowawczyń miały możliwość obejrzenia szkoły oraz klas lekcyjnych, w których toczyły się bieżące zajęcia. Specjalnie dla nich grupa teatralna z klasy 3a Katolickiej Szkoły pod egidą pani Kingi Swarlik zaprezentowała przedstawienie „Jaś i Małgosia” według „Bajek samograjek” Jana Brzechwy.

  W szkole Katolickiej już od pierwszej klasy dzieci uczą się dwóch języków obcych: języka angielskiego i wybranego spośród języków: niemieckiego, włoskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Każda grupa językowa miała więc możliwość zaprezentowania  młodszym koleżankom i kolegom swoich  umiejętności językowych śpiewająco.

  Ciekawym punktem programu wizyty był eksperyment chemiczny przygotowany przez panią Renatę Świderek, która prowadzi  kółko „Młodzi Odkrywcy” w ramach zajęć świetlicowych.

  Na koniec spotkania czekał na dzieci słodki poczęstunek, a pani
  wicedyrektor Teresa Konieczniak wręczyła każdemu gościowi maleńki prezencik.

  Spotkanie było bardzo udane. Przedszkolakom podobała się szkoła i dzięki tej wizycie rozpoczęcie nowego roku szkolnego już w wybranych szkołach podstawowych będzie mniej stresujące.

  Tydzień wcześniej szkołę na Augustynika w ramach Dnia Otwartego odwiedziły dzieci z grupy „O” Katolickiego  Przedszkola SPSK oraz dzieci zainteresowane szkołą wraz ze swoimi rodzicami.

  Przez cały czas trwają zapisy do klasy pierwszej Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK przy ul. ks.  Augustynika. Jesteśmy szkołą przyjazną dziecku, troszczącą się  o jego  wszechstronny rozwój.
  Serdecznie zapraszamy.  Osiągnięcia naszych uczniów w konkursie Języków Romańskich
  (2018-04-26)
  Serdecznie gratulujemy naszym gimnazjalistom i licealistom sukcesów językowych   w VIII Wojewódzkim Konkursie  Języków Romańskich w V LO w Dąbrowie Górniczej.

  Amelia GUDOWSKA, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum,  zajęła I miejsce w kategorii Język hiszpański. 
  Julia PŁONKA, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum, zajęła I miejsce w kategorii Język francuski.
  Agnieszka FLAK, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum, zajęła I miejsce w kategorii Język włoski.
  Zuzanna CZERNIAK z 3 klasy naszego Gimnazjum zajęła II miejsce w kategorii Język włoski
  Dominik NOWAKOWSKI  z 1 kl. Katolickiego Liceum zdobył 2. miejsce w kategorii Język włoski
  Kuba CIERNIAK z 1 kl.Katolickiego Liceum, zdobył 3.miejsce w kategorii Język włoski
  Damian LIEBE z 3 kl. Katolickiego Gimnazjum, zdobył 3. miejsce w kategorii Język francuski

  Bardzo się cieszymy, że  zapał i pasja w nauce języków obcych przekłada się również na osiąganie sukcesów w konkursach językowych. Niewątpliwie jest to powód do dumy dla uczniów, rodziców i nauczycieli, a jednocześnie motywacja do dalszej nauki.
  Wszystkiego dobrego!


  Szkolna Msza Św.
  (2018-04-24)
  W niedzielę 22 kwietnia społeczność
  szkół katolickich w Dąbrowie Górniczej
  wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej
  w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.


  VI edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców za nami.
  (2018-04-11)
      10 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej w Dąbrowie Górniczej odbyła się VI edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców, interdyscyplinarnego konkursu, adresowanego do szóstoklasistów zagłębiowskich szkół podstawowych. Podobnie jak w latach ubiegłych konkurs objął patronatem Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz instytucje: Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Polskie Towarzystwo Geograficzne o. Katowice oraz oczywiście organ prowadzący szkołę – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała pani Mariola Lux, konsultant w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.
  Hasło tegorocznej rywalizacji „Młodzi Odkrywcy poznają Amazonię” wymagało od uczestników znajomości książki Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek u źródeł Amazonki” oraz pogłębienia wiedzy o przyrodzie i geografii Ameryki Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Amazonii. Poza wiedzą przyrodniczą uczestnicy musieli wykazać się także umiejętnością rozwiązywania zadań z języka polskiego i matematyki.

  Zainteresowanie konkursem było duże - do rywalizacji zgłosiło się aż 16 trzyosobowych drużyn z 9 szkół z 3 miast: Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Sławkowa.
  Niezmienna od I edycji formuła zawodów dzieli rywalizację na dwa etapy. I - to test indywidualny, suma punktów uczestników stanowi dorobek drużyny przechodzącej do etapu II, w którym łączą swe siły, rozwiązując wspólnie jeden test. Po dwóch godzinach zmagań z zadaniami, które wnikliwie sprawdziły indywidualną wiedzę uczniów oraz umiejętność współpracy w grupie, wyłonieni zostali laureaci.
  W tym roku miejsca na podium zajęli uczniowie naszego miasta oraz Sławkowa. Zwycięstwo  odniosła drużyna Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK z Dąbrowy Górniczej. Drugie miejsce zdobyła reprezentacja Sławkowskiej Jedynki a trzecie  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 z Dąbrowy Górniczej. Wyłoniony został także zwycięzca etapu indywidualnego, liderka zwycięskiej drużyny, Urszula Kozłowska.
  Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni. Poza dyplomami, nagrodami były kostki Rubika, pakiety upominkowe z firmy Velvet zawierające m.in. pendrive, pakiety z Media Markt oraz publikacje ekologiczne i materiały promocyjne UM Dąbrowa Górnicza. Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali również vouchery od firmy Polski Banan na hartowane szybki ochronne na smartfony. Każdy uczestnik otrzymał mapę przyrodniczą naszego miasta. Nagrody i gratulacje laureaci przyjęli z rąk pani wicedyrektor szkoły, Teresy Konieczniak.
  Atrakcją konkursu był również nawiązujący do hasła edycji wystrój auli. Eksponaty przywiezione z Andów, Boliwii i innych zakątków Ameryki, a wypożyczone nam przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz fotografie naszych przyjaciół z podróży po tym kontynencie zainteresowały Młodych Odkrywców i dodały ekscytującego kolorytu arenie zmagań.
  Organizatorzy już dziś zapraszają na VII edycję,  w której Młodzi Odkrywcy spróbują zawrzeć przyjaźń z łowcami głów (lektura – A. Szklarski „Tomek wśród łowców głów”) .
  R.S.


  Zapraszamy na Dzień Otwarty
  (2018-04-08)
  Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK (klasy 1 – 3)
  przy ul. ks. Augustynika 1,
  serdecznie zaprasza na DZIEŃ OTWARTY,
  który odbędzie się w czwartek, 12.04.2018, od godz. 10.30.

  W programie Dnia Otwartego:

  - przedstawienie teatralne  „Jaś i Małgosia” wg „Bajek samograjek” J.Brzechwy
  - prezentacja umiejętności uczniów KSP w posługiwaniu się  językami  obcymi (j.angielski,
    j. niemiecki, jęz. włoski, j. francuski, j. hiszpański  
  - eksperymenty
  - udział w zajęciach
  - zwiedzanie szkoły
  - indywidualne rozmowy z wychowawcami i dyrekcją

  Serdecznie zapraszamy.
  Uczniowie klas 1-3 oraz wychowawcy i pracownicy szkoły.


  Spotkanie z Rodzicami - wymiana francuska
  (2018-04-04)
  Serdecznie zapraszam rodziców i uczniów biorących udział w wymianie szkolnej  z liceum Fabert w Metz na zebranie  we wtorek, 10.04.2018, o godz.18.00.  
  Zebranie odbędzie się w Katolickich Szkołach SPSK w Dąbrowie Górniczej, na ulicy Zawidzkiej  10, w sali nr 31, na 1.piętrze.

  Organizator wymiany
  Teresa Konieczniak
  Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25