-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

VI edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców za nami.
(2018-04-11)
    10 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej w Dąbrowie Górniczej odbyła się VI edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców, interdyscyplinarnego konkursu, adresowanego do szóstoklasistów zagłębiowskich szkół podstawowych. Podobnie jak w latach ubiegłych konkurs objął patronatem Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz instytucje: Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Polskie Towarzystwo Geograficzne o. Katowice oraz oczywiście organ prowadzący szkołę – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała pani Mariola Lux, konsultant w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.
Hasło tegorocznej rywalizacji „Młodzi Odkrywcy poznają Amazonię” wymagało od uczestników znajomości książki Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek u źródeł Amazonki” oraz pogłębienia wiedzy o przyrodzie i geografii Ameryki Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Amazonii. Poza wiedzą przyrodniczą uczestnicy musieli wykazać się także umiejętnością rozwiązywania zadań z języka polskiego i matematyki.

Zainteresowanie konkursem było duże - do rywalizacji zgłosiło się aż 16 trzyosobowych drużyn z 9 szkół z 3 miast: Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Sławkowa.
Niezmienna od I edycji formuła zawodów dzieli rywalizację na dwa etapy. I - to test indywidualny, suma punktów uczestników stanowi dorobek drużyny przechodzącej do etapu II, w którym łączą swe siły, rozwiązując wspólnie jeden test. Po dwóch godzinach zmagań z zadaniami, które wnikliwie sprawdziły indywidualną wiedzę uczniów oraz umiejętność współpracy w grupie, wyłonieni zostali laureaci.
W tym roku miejsca na podium zajęli uczniowie naszego miasta oraz Sławkowa. Zwycięstwo  odniosła drużyna Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK z Dąbrowy Górniczej. Drugie miejsce zdobyła reprezentacja Sławkowskiej Jedynki a trzecie  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 z Dąbrowy Górniczej. Wyłoniony został także zwycięzca etapu indywidualnego, liderka zwycięskiej drużyny, Urszula Kozłowska.
Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni. Poza dyplomami, nagrodami były kostki Rubika, pakiety upominkowe z firmy Velvet zawierające m.in. pendrive, pakiety z Media Markt oraz publikacje ekologiczne i materiały promocyjne UM Dąbrowa Górnicza. Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali również vouchery od firmy Polski Banan na hartowane szybki ochronne na smartfony. Każdy uczestnik otrzymał mapę przyrodniczą naszego miasta. Nagrody i gratulacje laureaci przyjęli z rąk pani wicedyrektor szkoły, Teresy Konieczniak.
Atrakcją konkursu był również nawiązujący do hasła edycji wystrój auli. Eksponaty przywiezione z Andów, Boliwii i innych zakątków Ameryki, a wypożyczone nam przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz fotografie naszych przyjaciół z podróży po tym kontynencie zainteresowały Młodych Odkrywców i dodały ekscytującego kolorytu arenie zmagań.
Organizatorzy już dziś zapraszają na VII edycję,  w której Młodzi Odkrywcy spróbują zawrzeć przyjaźń z łowcami głów (lektura – A. Szklarski „Tomek wśród łowców głów”) .
R.S.


Zapraszamy na Dzień Otwarty
(2018-04-08)
Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK (klasy 1 – 3)
przy ul. ks. Augustynika 1,
serdecznie zaprasza na DZIEŃ OTWARTY,
który odbędzie się w czwartek, 12.04.2018, od godz. 10.30.

W programie Dnia Otwartego:

- przedstawienie teatralne  „Jaś i Małgosia” wg „Bajek samograjek” J.Brzechwy
- prezentacja umiejętności uczniów KSP w posługiwaniu się  językami  obcymi (j.angielski,
  j. niemiecki, jęz. włoski, j. francuski, j. hiszpański  
- eksperymenty
- udział w zajęciach
- zwiedzanie szkoły
- indywidualne rozmowy z wychowawcami i dyrekcją

Serdecznie zapraszamy.
Uczniowie klas 1-3 oraz wychowawcy i pracownicy szkoły.


Spotkanie z Rodzicami - wymiana francuska
(2018-04-04)
Serdecznie zapraszam rodziców i uczniów biorących udział w wymianie szkolnej  z liceum Fabert w Metz na zebranie  we wtorek, 10.04.2018, o godz.18.00.  
Zebranie odbędzie się w Katolickich Szkołach SPSK w Dąbrowie Górniczej, na ulicy Zawidzkiej  10, w sali nr 31, na 1.piętrze.

Organizator wymiany
Teresa Konieczniak


Nasza młodzież francuskojęzyczna na Uniwersytecie Śląskim
(2018-04-03)
Na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego uczniowie klas frankofońskich Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Dąbrowie Górniczej, wzięli udział 28 marca br. w obchodach Święta Frankofonii  zorganizowanego przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki.
Hasłem przewodnim tegorocznego święta było: „Francophonie 2018: Entre tradition et modernie (Frankofonia 2018: Między tradycją a nowoczesnością). W wydarzeniu wziął udział JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy, dziekan Wydziału Filologicznego UŚ prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Wacław Rapak. Spotkanie otworzył prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.
Naszą szkołę reprezentowała pani  dyrektor Ewa Raszka oraz pani Teresa Konieczniak.

W programie obchodów znalazły się między innymi:
•    prezentacja oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ oraz perspektyw kariery zawodowej dla osób wielojęzycznych,
•    prezentacja na temat działalności Instytutu na rzecz promocji języka francuskiego i kultur frankofońskich,
•    prezentacja pt. „Entre ciel et mer: fin de la terre. A propos de voyages bretons et autres” (dr hab. Magdalena Zdrada-Cok z Zakładu Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej),
•    prezentacja pt. „Entre homme et machine: les langues à l’ère numériqeu” (dr Ksenia Gałuskina z Zakładu Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki),
•    koncert muzyki francuskiej w wykonaniu Edyty Poznańskiej – studentki III roku specjalności języki stosowane

Frankofonia była częścią obchodów 45-lecia Romanistyki Śląskiej.
Spotkanie na Uniwersytecie dało uczniom możliwość poznania uczelni od środka, spotkania z jej władzami i wykładowcami oraz poznania nowego słownictwa francuskiego.
Zapraszamy do galerii.


Młodzi Odkrywcy! Zapraszamy!
(2018-03-29)

Szkoły Katolickie SPSK w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają
na VI Zagłębiowski Turniej Młodych Odkrywców
pod patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, Wydziału Nauk o Ziemi UŚ oraz
Polskiego Towarzystwa Geograficznego o. Katowicki dla uczniów klas szóstych pod hasłem:
„Młodzi Odkrywcy poznają Amazonię” edycja 2018

Turniej adresowany jest do uczniów klas szóstych z Dąbrowy Górniczej,
Sosnowca  oraz pozostałych gmin Zagłębia
a odbędzie się 10 kwietnia (wtorek) 2018 roku
w Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Gimnazjum SPSK,
mieszczących się przy ulicy Emilii Zawidzkiej 10 w Dąbrowie Górniczej.

Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.


Podróż do gwiazd - IX spotkanie z podróżnikiem
(2018-03-28)
22 marca w godzinach 15:30 - 17. odbyła się 3. w tym roku szkolnym, a 9. w ogóle prelekcja z cyklu "Spotkanie z podróżnikiem". W okresie wiosennego zrównania dnia z nocą nasze spotkanie miało właśnie astronomiczny klimat, o czym informowało hasło "Podróż do gwiazd z Jarosławem Bugajem". Pan Jarosław, miłośnik kosmosu od dzieciństwa zafascynowany astronomią i astronautyką, i od wielu lat członek Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z siedzibą w Planetarium Śląskim przekazuje swoją fascynację Wszechświatem wszystkim – od najmłodszych po dorosłych i seniorów. Wraz z wolontariuszami z PTMA organizuje  spotkania,prelekcje i pokazy obserwacji nieba dla szerokiej publiczności. Wspólnie z PTMA i Planetarium Ślaskim zorganizował m.in.: Pikniki Rakietowe w Planetarium Śląskim, konkursy astronomiczne „Kosmiczne Dzieciaki” dla przedszkolaków, oraz astronomiczne spotkania w Głogówku i Lubszy, a w marcowe czwartkowe popołudnie gościł u nas.
      Nasz prelegent w ponadgodzinnym wystąpieniu przedstawił zgromadzonemu audytorium między innymi charakterystykę Układu Słonecznego, start promu kosmicznego, lądowanie sondy na Marsie oraz wiele własnych zdjęć pejzaży nocnego nieba i obiektów kosmicznych. Dowiedzieliśmy się także, gdzie w Polsce znajdują się obserwatoria astronomiczne, które pan Jarosław razem z synem Maćkiem, absolwentem naszej szkoły, odwiedził wszystkie. Uczniowie usłyszeli o zaskakującym dla wielu zanieczyszczeniu środowiska  jakim jest światło i że prawdziwą noc, rozświetloną jedynie blaskiem ciał niebieskich w Europie naprawdę trudno znaleźć ( w Polsce w marcu 2013 r. w celu ochrony przed sztucznym światłem powołano do istnienia Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”). Na koniec uczniowie mogli obejrzeć przyniesione przez pana Jarosława pomoce astronoma takie jak globus i mapy nieba, ciekawe plakaty a nawet lunetę, przez którą po prelekcji na widnym jeszcze niebie najwytrwalszy słuchacz próbował obserwować Księżyc.
     IX "Spotkanie z podróżnikiem" miało dosłownie i w przenośni kosmiczny charakter. Dziękujemy panie Jarosławie!

Za pomoc w organizacji, domowe wypieki i upominek dla prelegenta wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękuje organizator
 R.S.
 
 


Wilekanocny Kiermasz w szkole na Augustynika
(2018-03-19)
Święta Wielkanocne tuż, tuż. Przypomniał nam o tym kiermasz wielkanocny zorganizowany 15 marca przez nauczycieli i uczniów klas  1-3   Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Mali uczniowie, pod okiem swych wychowawców, przygotowali wiele różnych świątecznych ozdób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe futerały na smartfony z naszytymi wesołymi świątecznymi królikami, kolorowe pisanki, malowane pisklaki, pomysłowe kukurydziane baranki, kartki świąteczne czy koszyczki na święconkę.
Rodzice z radością chodzili od stoiska do stoiska i mieli nie lada dylemat, bo przy każdym można było coś kupić, a dzieci w roli sprzedawców były bardzo przekonujące i z entuzjazmem zachęcały do nabywania świątecznych produktów.
Kiermasz miał również swój kawiarniany  kącik, w którym można było wypić kawę, herbatę i zjeść pyszne wypieki świąteczne przygotowane przez nauczycieli, którzy również obsługiwali kawiarenkę.
Kiermasz przyniósł dużo radości dzieciom, rodzicom i dziadkom oraz nauczycielom. Dochód z wszystkich sprzedanych artykułów wyniósł 1431 zł 35 groszy. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup sprzętu sportowego dla uczniów klas 1-3.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w kiermaszu, a dzieciom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie całego wydarzenia.REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
(2018-03-14)
W dniach 19 - 21 marca 2018 r. odbędą się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej. Oto program:

Klasy  I-III

8.15-10.00 - rekolekcje - scenariusze SPSK (prowadzą wychowawcy i nauczyciele)
10.00 - wyjście do Bazyliki NMP (pod opieką wychowawców)
10.30-11.30 - Msza Święta z nauką rekolekcyjną
11.30 - powrót do szkoły (pod opieką wychowawców) i zajęcia opiekuńczo-wychowawcze
12.45-obiad
13.15-zajęcia opiekuńczo-wychowawcze

Klasy IV-VII

8.00-8.45 -lekcje wg planu
9.00-10.30 - Rekolekcje - scenariusze SPSK (zajęcia prowadzą wychowawcy klas)
10.45 - wyjście do Bazyliki NMP
11.30-12.30 - Msza Święta z nauką rekolekcyjną
12.30 - powrót do szkoły i zajęcia opiekuńczo-wychowawcze


Spotkanie z Hiszpańskimi studentami
(2018-03-07)
W niecodziennym spotkaniu mieli okazję uczestniczyć w poniedziałek, 5.03.2018, uczniowie klas hiszpańskojęzycznych Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum. Dwójka studentów hiszpańskich: David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla la Mancha oraz Fernando Sainz de la Maza, absolwent Uniwersytetu Complutense de Madrid, którzy odbywają praktyki pedagogiczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego przygotowała ciekawe zajęcia dla naszych uczniów z zakresu historii, geografii i sztuki Hiszpanii.
Uczniowie mieli możliwość zrewidowania swojej wiedzy z zakresu regionów autonomicznych, poszerzyć informacje dotyczące CAMINO DE SANTIAGO (Droga pielgrzymkowa do Santiago de Compostella) oraz wybitnych przedstawicieli ze świata sportu, literatury i malarstwa.
Hiszpańscy studenci, jak przystało na świetnie zapowiadających się nauczycieli, podsumowali lekcje sprawdzianem z nowej wiedzy w formie konkursu  wykorzystując aplikację Kahoot.  Ekscytacji i uciechy było co niemiara .                     
Lekcje podobały się uczniom, podobały się profesorom, którym bardzo dziękujemy, że znaleźli czas, aby nas odwiedzić.
Składamy podziękowania również pani dr Cecylii Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego, która o nas nie zapomina, gdy pojawi się możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi.Francuski z Manon Cuppens
(2018-03-07)
26 lutego grupa frankofońska klasy 7b SP oraz uczniowie z gimnazjum i liceum mieli okazję spotkać się po raz kolejny z Manon Cuppens, naszą belgijską lektorką języka francuskiego.
"Smakowity" temat zajęć wzbudził duże zainteresowanie uczestników spotkania: Manon zaproponowała szereg zadań pozwalających na bliższe poznanie specjałów kuchni krajów frankofonskich - od ich składników, przez wygląd, aż do okoliczności, w których są najczęściej podawane.
Ćwiczeniem wieńczącym spotkanie było stworzenie quizu ze znajomości kuchni polskiej -  Manon doskonale poradziła sobie ze wszystkimi pytaniami!
Do następnego spotkania!

Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24