-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

WIZYTA UCZNIÓW FRANCUSKIEGO LICEUM FABERT
(2018-06-04)
We wtorek,  29.05.2018 zakończyła się wizyta w Polsce  grupy 15 uczniów francuskiego Liceum Fabert w Metz. Przyjechali do nas z Lotaryngii, regionu położonego w północno-wschodniej Francji, aby poszerzyć swoją wiedzę o krajach europejskich. Towarzyszyło im dwoje nauczycieli, Joёlle Carme i Thierry Kany, którzy zakochani w naszym gościnnym kraju organizują wymianę z naszą szkołą od 13 lat.
W czasie 9-dniowego pobytu w Polsce młodzi Francuzi mieli okazję poznać nie tylko Dąbrowę Górniczą, ale wiele różnych ciekawych i urokliwych miejsc, a także, mieszkając w rodzinach polskich uczniów poznać   codzienne życie swych rówieśników z Polski.
O to, aby Francuzi nie czuli się zbyt obco w naszym kraju zadbała pani Marta Mokrzycka ze swoimi asystentkami organizując lekcję języka polskiego. Tak więc na samym początku wizyty uczniowie francuscy poznali parę przydatnych zwrotów polskich.
Jak co roku wyjechaliśmy z naszymi gośćmi na trzydniowy wyjazd integracyjny w Tatry, gdzie wspólnie z uczniami polskimi, dzielnie pokonywali wielokilometrowe trasy turystyczne. W tym roku dopisała nam idealna pogoda, można więc było wydłużyć wspólne bycie razem do późnych godzin nocnych przy ognisku. Towarzyszyła nam młodzież ze szkoły SPSK w Czarnym Dunajcu z panią dyrektor Teresą Dziwisz, a góralski zespół muzyczny przybliżył tradycję muzyczną tego regionu . Uczniowie  francuscy  przekonali się, że zatańczyć zbójeckiego w pełnej krasie, to nie taka prosta sprawa. Radości było mnóstwo.
Wycieczki do Warszawy, Krakowa, Pszczyny były okazją do poznania historii naszego kraju.
Francuzi zwiedzili także   Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Młodzi ludzie w wielkim  skupieniu wysłuchali opowieści o eksterminacji oraz  o męczeństwie i bohaterstwie więźniów. Pozostała gorzka refleksja, że to ludzie ludziom tak okrutny  los zgotowali.
Byliśmy również w Częstochowie, na Jasnej Górze, gdzie historia narodu polskiego łączy się z jego duchowością. Po zwiedzeniu klasztoru zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z panią Prezes SPSK, Marią Chodkiewicz i członkami Zarządu. W spotkaniu uczestniczyła również pani dyrektor naszej szkoły, Ewa Raszka. Rozmawialiśmy o możliwości kontynuacji naszego międzynarodowego projektu i jego ewentualnego poszerzenia o inne szkoły  Stowarzyszenia.
Potem Olsztyn k /Częstochowy i długo oczekiwane zajęcia sportowe, które przygotował pan Krzysztof Jurczyk. Dzień zakończył się ogniskiem i oczywiście smażoną kiełbaską.

Trudno było się rozstać po tylu dniach spędzonych razem. Nasi francuscy goście byli wzruszeni serdecznością i gościnnością polskich rodzin. Uczniowie polscy wyjadą z rewizytą do Metz 27 września 2018. Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie  pozwolą jeszcze na kolejne spotkania, już indywidualne, w czasie wakacji, a Polska nie będzie jedynie punktem na mapie Europy, ale mnóstwem ciepłych wspomnień. Było to bardzo ważne spotkanie młodych ludzi, okazja do wymiany poglądów oraz żywe doświadczenie możliwości pięknego bycia razem pomimo różnorodności kulturowej i różnych tradycji.

Organizatorzy tej wymiany składają bardzo gorące podziękowania wszystkim uczniom i ich rodzinom za przyjęcie  francuskich gości oraz  za stworzenie prawdziwie domowej atmosfery.
 Teresa Konieczniak  
Dziękujemy za gościnność
(2018-06-03)
W imieniu organizatorów wymiany szkolnej Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej z Liceum Fabert  
w Metz we Francji składamy serdeczne podziękowania
Uczniom i ich Rodzicom

za przyjęcie francuskich gości do swoich domów oraz  okazaną im gościnność i serdeczność .

Rewizyta polskich uczniów w Metz  będzie miała miejsce
w dniach 26.09.2018 – 06.10.2018.


Mały Dzień Hiszpański
(2018-06-03)
O tym, że dzieci mają niezliczone talenty, to wszyscy od dawna wiedzą. Chętnie je pogłębiają i  dzielą się nimi, jeśli tylko nadarzy się okazja.

Tym razem, we wtorkowe upalne popołudnie 29 maja 2018, zaprezentowała rodzicom, babciom, dziadkom i znajomym swoje umiejętności grupa hiszpańska  z klas pierwszych i trzecich naszej Szkoły Podstawowej

Pierwszoklasiści  z dużą odwagą śpiewali hiszpańskie piosenki poznane na lekcjach, recytowali wiersz  oraz przedstawili się po hiszpańsku.  
Uczniowie klasy 3 przygotowali bardzo sympatyczne przedstawienie o małej gąsienicy, która po wykluciu z jajeczka musiała dużo jeść, aby przemienić się w pięknego motyla.

Spotkanie hiszpańskie nie mogłoby się odbyć  bez  specjałów kuchni hiszpańskiej. Tutaj wspomogli swoimi umiejętnościami rodzice, którzy przygotowali  gazpacho i różne słodkości.

Spotkanie zakończyła klasa 3a brawurowo wykonanym spektaklem „Jaś i Małgosia” w reżyserii  pani Kingi  Swarlik.
Wszystkie dzieci były ogromnie przejęte swoimi rolami,  czym zasłużyli sobie na aplauz i wielkie brawa widowni.
Gorąco dziękuję Dzieciom i Rodzicom za ich pomoc w przygotowaniu spotkania.


Wycieczka rowerowa - klasa IV
(2018-05-28)
Jak co roku wiosną czwartoklasiści naszej szkoły odbyli lekcje terenowe z przyrody. Zajęcia, w formie wycieczki rowerowej, poprzedzone były przygotowaniem przez uczniów mapek obejmujących trasę wyprawy. Jako pierwsza, 25 maja, zajęcia odbyła klasa IV b. Objazd dwóch największych zbiorników naszego "pojezierza", czyli zbiorników Pogoria lll i lV przerywany był postojami, w trakcie których dzieci poznawały przyrodę z bliska. Wymagająca niemałego wysiłku wyprawa zakończyła się wspólnym posiłkiem przy grillu.
W galerii znajduje się kilka zdjęć. Zapraszamy.


Hiszpańscy praktykanci w Szkołach Katolickich Dąbrowy Górniczej.
(2018-05-15)
W dniu 14 maja 2018 Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid, Nieves Tamayo Forero z Uniwersytetu w Extremadurze , Mercedes de la Torre Fuentes z Uniwersytetu Castilla-La Mancha oraz Rafael Jiménez Aranda z Uniwersytetu de Córdoba w Andaluzji odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, byli gośćmi w   Szkołach Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej.

Na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak, przeprowadzili zajęcia z uczniami szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Spotkali się także z najmłodszymi członkami szkolnej społeczności – przedszkolakami.

Hiszpańscy studenci zaprezentowali uczniom swoje regiony, podzielili się ciekawostkami z zakresu kultury i obyczajów , a ponieważ mieszkają w Polsce już od kilku miesięcy porównali niektóre zwyczaje panujące w obu krajach.

Takie spotkania bardzo zbliżają ludzi mówiącymi różnymi językami, żyjącymi w różnych, oddalonych od siebie krajach. Pomagają w przezwyciężaniu stereotypów i pozwalają uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. Z pewnością będziemy korzystali z kolejnych okazji goszczenia w naszej szkole młodych ludzi z różnych krajów całego świata.


Wycieczka do Trójmiasta
(2018-05-14)
W dniach 7. - 9. maja br. uczniowie klas V, VI i VII odbyli wycieczkę krajoznawczą na Pomorze Gdańskie. Plan wycieczki przewidywał również  zwiedzanie Torunia, a noclegi zlokalizowane były na Żuławach Wiślanych, u nasady Mierzei Wiślanej, w Kątach Rybackich. Wszystkie, przewidziane programem atrakcje, przy niemal letniej pogodzie udało nam się zrealizować.
        Pierwszy dzień to, poza pięćset kilometrową podróżą, urokliwy spacer po Toruniu, gdzie z ust naszego przewodnika pana Ryszarda Derdzińskiego, znanego już nam z kilku wystąpień w szkole, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o architekturze, historii a nawet prehistorii miasta i regionu. Po sprawnej podróży o 17. byliśmy już w naszym uroczo położonym ośrodku wczasowym. Po kolacji, przez porośnięte sosnowym lasem wydmy, poszliśmy jeszcze na plażę! Szalona zabawa na piasku, to dla wielu uczestników największa atrakcja całej wycieczki. :)
       Drugiego dnia rozpoczęliśmy poznawanie Trójmiasta. Spacer po gdyńskim nabrzeżu, penetracja zakamarków muzealnego okrętu Błyskawica oraz lekcja przyrody w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego, to atrakcje najmłodszego z trójmiejskich miast, które poznaliśmy. W Sopocie, po spacerze nadmorską promenadą dotarliśmy do słynnego Sopockiego Molo, gdzie w urzekającym krajobrazie, w letnim słońcu, relaksowaliśmy się niemal godzinę. Na koniec jeszcze spacer po Monciaku i powrót do hotelu, gdzie czekała już na nas gorąca kolacja. Wieczorem wybraliśmy się jeszcze na plażę, gdzie znowu  zabawa była szalona, a towarzyszył jej kolejny przepiękny zachód słońca.
      Ostatni dzień przeznaczony był na zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku. Zabytkowe kościoły, nabrzeże portowe, rynek z fontanną Neptuna a nawet promowa przeprawa przez Motławę, to atrakcje tego dnia. Po 14., unikając korków, wyruszyliśmy do domu.

R.S.

autor zdjęć: Michał Jung, zapraszamy do galerii


FESTIWAL TALENCIKÓW ŚWIETLICOWYCH
(2018-05-10)
To była wyjątkowa edycja, dlaczego? Powodów było wiele…
 • cudowni mali artyści, którzy prezentowali swoje liczne talenty: śpiew, akrobatyka, sztuczki magiczne, kabarecik, sztuki walki, gry na instrumencie, taniec,
 • mnóstwo kolorowych motyli (wykonanych przez dzieci w czasie zajęć świetlicowych), które były naszą dekoracją,
 • dziewczynki przebrane za motylki, które miały koszyczki pełne kolorowych losów,
 • kosze pełne nagród,
 • nauczyciele, którzy wcielili się w role jurorów i prowadzących program telewizyjny „MAM TALENT”,
 • same pozytywne opinie wyrażane przez jurorów i zawsze „trzy razy tak”, co z kolei oznaczało trzy zielone kartki „uśmiechnięte buźki” wysoko unoszone przez dzieci,
 • obecność rodziców i bliskich małych artystów, dla których wsparcie podczas prezentowania swoich talentów było niezmiernie ważne,
 • głośne i długie brawa publiczności, a także gorący doping wyrażany przez podnoszenie wcześniej przygotowanych na tą okazję plakatów.

  Wszyscy bawiliśmy się super, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie, falowanie w górze rąk publiczności do melodii piosenek, a nawet taniec jurorów w trakcie występów.
  Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za dostarczenie wielu artystycznych wrażeń.


 • Kolejne spotkanie w ramach Dni Otwartych Szkoły
  (2018-05-02)
  Uczniowie klas 1-3 Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz ich nauczyciele zaprosili do szkoły na ul. Augustynika 1 dzieci grup „0” z  Przedszkola nr 1 w Dąbrowie Górniczej.
  Spotkanie odbyło się w czwartek, 26.04.2018.
  Przedszkolaki pod opieką swoich wychowawczyń miały możliwość obejrzenia szkoły oraz klas lekcyjnych, w których toczyły się bieżące zajęcia. Specjalnie dla nich grupa teatralna z klasy 3a Katolickiej Szkoły pod egidą pani Kingi Swarlik zaprezentowała przedstawienie „Jaś i Małgosia” według „Bajek samograjek” Jana Brzechwy.

  W szkole Katolickiej już od pierwszej klasy dzieci uczą się dwóch języków obcych: języka angielskiego i wybranego spośród języków: niemieckiego, włoskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Każda grupa językowa miała więc możliwość zaprezentowania  młodszym koleżankom i kolegom swoich  umiejętności językowych śpiewająco.

  Ciekawym punktem programu wizyty był eksperyment chemiczny przygotowany przez panią Renatę Świderek, która prowadzi  kółko „Młodzi Odkrywcy” w ramach zajęć świetlicowych.

  Na koniec spotkania czekał na dzieci słodki poczęstunek, a pani
  wicedyrektor Teresa Konieczniak wręczyła każdemu gościowi maleńki prezencik.

  Spotkanie było bardzo udane. Przedszkolakom podobała się szkoła i dzięki tej wizycie rozpoczęcie nowego roku szkolnego już w wybranych szkołach podstawowych będzie mniej stresujące.

  Tydzień wcześniej szkołę na Augustynika w ramach Dnia Otwartego odwiedziły dzieci z grupy „O” Katolickiego  Przedszkola SPSK oraz dzieci zainteresowane szkołą wraz ze swoimi rodzicami.

  Przez cały czas trwają zapisy do klasy pierwszej Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK przy ul. ks.  Augustynika. Jesteśmy szkołą przyjazną dziecku, troszczącą się  o jego  wszechstronny rozwój.
  Serdecznie zapraszamy.  Osiągnięcia naszych uczniów w konkursie Języków Romańskich
  (2018-04-26)
  Serdecznie gratulujemy naszym gimnazjalistom i licealistom sukcesów językowych   w VIII Wojewódzkim Konkursie  Języków Romańskich w V LO w Dąbrowie Górniczej.

  Amelia GUDOWSKA, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum,  zajęła I miejsce w kategorii Język hiszpański. 
  Julia PŁONKA, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum, zajęła I miejsce w kategorii Język francuski.
  Agnieszka FLAK, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum, zajęła I miejsce w kategorii Język włoski.
  Zuzanna CZERNIAK z 3 klasy naszego Gimnazjum zajęła II miejsce w kategorii Język włoski
  Dominik NOWAKOWSKI  z 1 kl. Katolickiego Liceum zdobył 2. miejsce w kategorii Język włoski
  Kuba CIERNIAK z 1 kl.Katolickiego Liceum, zdobył 3.miejsce w kategorii Język włoski
  Damian LIEBE z 3 kl. Katolickiego Gimnazjum, zdobył 3. miejsce w kategorii Język francuski

  Bardzo się cieszymy, że  zapał i pasja w nauce języków obcych przekłada się również na osiąganie sukcesów w konkursach językowych. Niewątpliwie jest to powód do dumy dla uczniów, rodziców i nauczycieli, a jednocześnie motywacja do dalszej nauki.
  Wszystkiego dobrego!


  Szkolna Msza Św.
  (2018-04-24)
  W niedzielę 22 kwietnia społeczność
  szkół katolickich w Dąbrowie Górniczej
  wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej
  w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.
  Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24