-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Uczniowie, rodzice, nauczyciele dąbrowskich Katolickich Szkół SPSK w Orszaku Trzech Króli
(2019-01-07)
W niedzielę 6 stycznia 2019 po raz drugi z inicjatywy Proboszcza Kustosza Bazyliki NMP Anielskiej, ks. Andrzeja Stasiaka,  ulicami Dąbrowy Górniczej przeszedł Orszak Trzech Króli.
Barwny korowód wyruszył spod kościoła św. Barbary, by po godzinie dotrzeć do Bazyliki na Mszę św. i koncert kolęd.

Wśród tłumnie zgromadzonych mieszkańców miasta nie mogło, oczywiście, zabraknąć uczniów katolickiej  podstawówki, katolickiego gimnazjum i liceum SPSK, ich  rodziców oraz nauczycieli.Konkurs czytelniczy dla najmłodszych
(2019-01-07)
Uczniowie klas II i III szkoły podstawowej w grudniu przystąpili do konkursu czytelniczego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filię nr 5 pt. "Dzieci z Bullerbyn". Do konkursu przystąpiło około 50 dzieci z Dąbrowy Górniczej. Jednak to dwójka naszych uczniów stanęła na podium.

I miejsce - Marcel Żaba kl. III a

III miejsce - Jakub Wilk kl. III a

Ponad to wyróżnienia książkowe otrzymali następujący uczniowie z kl. II b Ryszard Sikora, z kl. III a Sylwia Zembal i Mikołaj Król, oraz z kl. III b Marcelinka Turek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


Grudniowe, przedświąteczne akcje charytatywne
(2019-01-05)
Podobnie jak w latach ubiegłych, w adwentowym czasie, społeczność naszych szkół podjęła wysiłek niesienia pomocy potrzebującym.

8 grudnia została zakończona akcja "Szlachetna Paczka", w której gromadziliśmy prezenty i niezbędne rzeczy dla wybranej rodziny z Sosnowca,
a 20 grudnia przekazaliśmy upominki osiemnastu wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz pracowników zakładu pracy jednego z rodziców nasze dary sprawiły ogromną radość podopiecznym będzińskiego Ośrodka.


Dzień Seniora
(2019-01-03)
Z okazji Dnia Seniora klasa III gimnazjum zorganizowała w naszej szkole spotkanie, na które uczniowie zaprosili swoich dziadków.

Ten dzień uczniowie spędzili w niezwykle rodzinnej atmosferze, śpiewając piosenki oraz podziwiając talenty swoich koleżanek i kolegów z klasy.

Uroczystość miała na celu podsumowanie projektu trwającego już trzeci rok, którego celem było przekazywanie wartości i tradycji rodzinnych młodszym pokoleniom.

Uczniowie gimnazjum, przygotowując wydarzenie, podziękowali swoim dziadkom za okazane wsparcie oraz pomoc.


Hiszpański projekt najmłodszych uczniów
(2018-12-31)
Kiedy starsi uczniowie z Katolickiej  Szkoły Podstawowej i  Liceum Ogólnokształcącego  mogą poznawać inne  kraje w ramach  wyjazdów na międzynarodowe wymiany szkolne, młodsi uczniowie uczący się języka hiszpańskiego mogą realizować swój mały projekt korespondencyjny z hiszpańskimi  rówieśnikami zatytułowany : „ Mi Amigo de España” (Mój hiszpański przyjaciel).
Od 8 lat trwa projekt polegający na tym, że dzieci wymieniają  się listami , w których opisują swoje rodziny, swoje zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, tradycje związane ze  Świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, wyjazdy wakacyjne. Wielką  radość sprawia pisanie listów po hiszpańsku,  ale jeszcze większą  ich otrzymywanie. Od 8 lat projektem opiekują się: w Hiszpanii pani Francisca Pérez Murguía , a w Polsce pani mgr Teresa Konieczniak, nauczyciel języka hiszpańskiego.
Polscy mali uczniowie doskonale wiedzą, gdzie leży Andújar, potrafią odnaleźć na mapie Hiszpanii Andaluzję, region w którym znajduje się ich zaprzyjaźniona szkoła, SAFA – Sagrada Familia ( im. Świętej Rodziny). Mali  Hiszpanie natomiast umiejscawiają Polskę na mapie Europy i poznają polskie zwyczaje.
Święta Bożego Narodzenia były okazją do  złożenia życzeń naszym hiszpańskim przyjaciołom. W wielkiej kopercie, która została wysłana przed Świętami, znalazło swoje miejsce 21 kartek  wykonanych przez naszych małych uczniów.
Teraz czekamy z niecierpliwością na świąteczną przesyłkę z Hiszpanii.


Świąteczne życzenia
(2018-12-23)


Adwent i Boże Narodzenie na świecie
(2018-12-22)
W grudniu uczniowie naszej szkoły realizowali na zajęciach języków obcych projekt: „Adwent i Boże Narodzenie na świecie”. Każda z grup językowych przygotowała prace plastyczne i zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych formach z danego obszaru językowego.

Uczniowie uczący się języka niemieckiego przygotowali kalendarze adwentowe. W  Polsce tradycja kalendarza adwentowego nie jest tak popularna, jak w Niemczech, najbardziej znany jest słodki kalendarz adwentowy z czekoladkami w środku. Uczniowie chcieli przybliżyć tą tradycję i przygotowali kalendarze podobne do tych, jakie otrzymują niemieckie dzieci.

Panettone, Babbo Natale, Presepe, Befana, Albero di Natale, Gesù Bambino - to słowa, które świadczą, że Boże Narodzenie już blisko. Na lekcjach języka włoskiego uczniowie poznawali te słowa, uczyli się kolędy ''Nato per noi...'', pastorałki ''Tu scendi dalle stelle'' oraz piosenki ''Natale, Natale''. Uczniowie klas młodszych wykonali własne kartki świąteczne z życzeniami w języku włoskim. Tak, jak włoskie dzieci, liczymy na prezent, nie tylko od Babbo Natale (Mikołaja), ale i od Befany (uroczej wiedźmy), która grzecznym dzieciom 6 stycznia przynosi podarunki.

Uczniowie uczący się języka angielskiego przygotowali własne kartki świąteczne z oryginalnymi życzeniami. Wewnątrz kartek zamieścili nie tylko tradycyjne życzenia ''Merry Christmas'', ale także życzenia samodzielnie przez siebie ułożone. Uczniowie młodszych klas w trakcie lekcji uczyli się kolędy ''Jingle Bells'' oraz ''We Wish You a Merry Christmas''. Poznali również tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe krajów angielskiego obszaru językowego.

Grupy uczące się języka hiszpańskiego zrealizowały swój projekt korespondencji do Hiszpanii, Andújar, i przygotowały kartki świąteczne, które ozdobiły okno drugiego piętra naszej szkoły.

Uczniowie uczący się języka francuskiego poznali zwyczaje adwentowo - świąteczne w krajach frankofońskich i we Francji.

Efekty pracy uczniów zostały zaprezentowane na korytarzu na drugim piętrze naszej szkoły. Wystawę można oglądać do połowy stycznia.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej galerii ze zdjęciami.
Nauczyciele języków obcychSztolnia Królowa Luiza- wycieczka
(2018-12-17)
Śląsk od wieków kojarzy się z kopalniami i ciężką pracą górników.  Ci przez stulecia tworzyli własne tradycje, obrzędy i święta. Do dziś najważniejszym dniem w roku dla każdego górnika jest Barbórka.

4 grudnia, to ważna data nie tylko dla samych górników, ale również dla całego Śląska. Dzień ten jest idealnym momentem na zagłębienie się w niezwykły świat górniczych tradycji i bliskie spotkanie z historią patronki wszystkich pracujących pod ziemią.

Klasy I-III w tym dniu brali udział w wycieczce do Zabrza, gdzie zwiedzali Sztolnie Królowa Luiza. Uczniowie z pomocą hajerów mogli nie tylko zgłębić tajniki górniczego fachu, ale również dokładnie poznać labirynt podziemnych korytarzy i zostać pasowanym na górnika
Zapraszamy do galerii…


Marzycielska Poczta
(2018-12-16)
W ramach akcji "Razem na święta" uczniowie klasy V a razem z Panią wicedyrektor Beatą Szczepańską poznali przesłanie i organizację ogólnopolskiej akcji "Marzycielska Poczta".
"Marzycielska Poczta" to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie MarzycielskaPoczta.pl uczniowie zapoznali się  z historią Mateusza, dla którego z wielkim zaangażowaniem wykonali świąteczne kartki i życzenia.Kiermasz świąteczny w naszej szkole
(2018-12-15)
Dnia 11.12.2018 r. w naszej szkole odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych.
Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje, m.in. choinki, wspaniałe stroiki, bombki, aniołki, itp. Wszystkie ozdoby zostały zaprezentowane na sali gimnastycznej. Kiermasz wzbudził zainteresowanie zarówno rodziców jak i dzieci.
Ozdoby były bardzo pomysłowe i kolorowe. Sprzedaliśmy wiele prac. Kiermasz przygotowany został przez wszystkie klasy naszej szkoły oraz nauczycieli. Dzięki hojności rodziców udało nam się zebrać pokaźną kwotę, która zostanie przeznaczona na zakup artykułów  sportowych oraz gry wzbogacające świetlicę. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w naszej akcji.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24