-->
       
       


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

10. rocznica sakry Biskupa Grzegorza Kaszaka
(2019-04-03)
W sobotę, 30.04.2019, delegacja Katolickich Szkół SPSK w Dąbrowie Górniczej uczestniczyła we mszy św.  w  sosnowieckiej Bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP. Okoliczność niecodzienna ,  bo 10. rocznica  sakry Biskupa Grzegorza Kaszaka. Z wielką radością życzyliśmy ks. Biskupowi dalszych wielu lat posługi w Diecezji Sosnowieckiej, a także podziękowaliśmy za otaczanie opieką naszej szkoły. Ks. Biskup z uśmiechem podziękował za życzenia i przekazał pozdrowienia dla całej społeczności szkolnej.     


Kiermasz Wielkanocny
(2019-04-02)


Gratulacje dla Uli
(2019-04-01)
Chcemy bardzo serdecznie pogratulować uczennicy klasy 7 Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK, Uli Kozłowskiej, która w poniedziałek, 1.04.2019 r. , odebrała z rąk Śląskiego Kuratora  Oświaty zaświadczenie i dyplom zdobycia najwyższej nagrody w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z biologii w roku szkolnym 2018/2019.  Ula została laureatką tego konkursu.
Słowa podziękowania należą się również pani Profesor Barbarze Piątkiewicz, która pomagała Uli  w przygotowaniach do tego konkursu.
Uli i Pani Profesor życzymy dalszych sukcesów.

Młodzi Odkrywcy wśród łowców głów – czyli VII edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców
(2019-04-01)
    28 marca w Katolickiej Szkole Podstawowej w Dąbrowie Górniczej odbyła się VII edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców, interdyscyplinarnego konkursu, adresowanego do szóstoklasistów zagłębiowskich szkół podstawowych. Podobnie jak w latach ubiegłych konkurs objął patronatem Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz instytucje: Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Polskie Towarzystwo Geograficzne o. Katowice oraz oczywiście organ prowadzący szkołę – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.
Hasło tegorocznej rywalizacji „Młodzi Odkrywcy wśród łowców głów” wymagało od uczestników znajomości książki Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek wśród łowców głów” oraz pogłębienia wiedzy o przyrodzie i geografii Nowej Gwinei oraz Australii. Poza wiedzą przyrodniczą uczestnicy musieli wykazać się także umiejętnością rozwiązywania zadań z języka polskiego i matematyki. Zainteresowanie konkursem było duże - do rywalizacji zgłosiło się 15 trzyosobowych drużyn z 9 szkół z 3 miast: Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Sławkowa.

Niezmiennie od I edycji rywalizacja drużyn podzielona jest na dwa etapy. I - to test indywidualny, z którego suma punktów uczestników stanowi dorobek drużyny przechodzącej do etapu II. II - drużyna łączy swe siły rozwiązując wspólnie jeden test. Po dwóch godzinach zmagań, przedzielonych przerwą na wytchnienie i poczęstunek, wyłonieni zostali laureaci.
W tegorocznej edycji zwycięstwo  odnieśli szóstoklasiści ze szkoły Podstawowej nr 8 z Dąbrowy Górniczej! Drugie miejsce wywalczyli uczniowie naszej szkoły!!! Trzecie miejsce przypadło uczniom SP nr 1 ze Sławkowa. Wyłoniony został także zwycięzca etapu indywidualnego, lider zwycięskiej drużyny, Adam Pisarczyk.
Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni. Poza dyplomami, nagrodami były wodoodporne głośniki  i słuchawki do smart fonów, koszulki sportowe oraz publikacje ekologiczne i materiały promocyjne UM Dąbrowa Górnicza. Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali również vouchery od firmy Polski Banan na hartowane szybki ochronne na smartfony. Każdy uczestnik otrzymał mapę przyrodniczą naszego miasta oraz publikacje Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Nagrody i gratulacje laureaci przyjęli z rąk pani wicedyrektor szkoły, Beaty Szczepańskiej.
Atrakcją konkursu był również nawiązujący do hasła edycji wystrój auli. Zdjęcia i eksponaty przywiezione z Nowej Gwinei, a wypożyczone nam z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przez ich właściciela i kuratora, podróżnika pana Grzegorza Kuśpiela, zainteresowały Młodych Odkrywców i dodały niezwykłego kolorytu arenie zmagań. Na zakończenie, w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie, Młodzi Odkrywcy wysłuchali ekscytujących opowieści na temat zgromadzonych artefaktów przyrody i mieszkańców Nowej Gwinei z ust samego Pana Grzegorza, który odpowiedział na nasze zaproszenie i zaszczycił nas swoją obecnością.
Organizatorzy już dziś zapraszają na VIII edycję,  w której Młodzi Odkrywcy poznawać będą przyrodnicze tajemnice i zakamarki naszego Miasta .
R.S.
W galerii znajdują się zdjęcia z konkursu


Święto Frankofonii na Uniwersytecie Śląskim
(2019-03-30)
Na zaproszenie Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego grupa uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej realizująca projekt Klasy Frankofońskie na Śląsku, uczniowie klasy 4 i 8b, uczestniczyła  w święcie języka francuskiego organizowanego corocznie we wszystkich instytucjach propagujących język i kulturę francuską na całym świecie.

Zgromadzonych gości  powitał Dyrektor Instytutu prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Głos zabrali również prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz Dziekan Wydziału Filologicznego UŚ  prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz.

W programie Święta Frankofonii  znalazły się prezentacje przygotowane przez pracowników i studentów Filologii Romańskiej. Odbyły się również warsztaty językowo-tłumaczeniowe połączone z konkursem .

W trakcie uroczystości uhonorowano drobnymi prezentami najmłodsze  uczestniczki francuskiego święta, uczennice z klasy 4 naszej  Szkoły Podstawowej  Matyldę Godzik i Ewę Bocian.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić Uniwersytet, poznać osobiście kilku pracowników naukowych i poczuć atmosferę szkoły wyższej. Miło było również spotkać naszego „starego” znajomego…..Frédérika Mounier.


Lekcja przyrody
(2019-03-30)
W dniu 27 marca dzieci z klas I - III miały możliwość uczestniczyć w żywej lekcji przyrody. "Przyroda budzi się do życia" to temat tej lekcji, a uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć budzącą się ropuchę i posłuchać jej rechotu. Zobaczyły również jak drzewa i krzewy witają wiosnę, oraz mogły usłyszeć odgłosy ptaków, które właśnie do naszego kraju powróciły. Poznały też te owady, które pierwsze zareagowały na cieplejsze wiosenne dni min: zorzynka rzeżuchowca (przy okazji poznały zasady ortografii), cytrynka, rusałkę pawika, mrówki, muchy itp. Największą jednak atrakcją były młode kurczęta, kaczęta i gąsiątko, oraz prześliczny królik ( ciekawostkę, którą zapamiętały to to, że królik jada około 80 posiłków w ciągu dnia). To była super lekcja przyrody.


Zebranie z Rodzicami
(2019-03-28)

Szanowni Państwo,
przypominamy o zaplanowanym na dziś - 28 marca br. spotkaniu z rodzicami.

Porządek spotkania

1. Organizacja pracy szkoły IV - VI, kalendarium
2. Harmonogram egzaminów w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum
3. Prezentacja przygotowana przez uczennicę III klasy gimnazjum

Po krótkim spotkaniu w auli odbędą się zebrania klasowe.Dzień krawata i kokardy
(2019-03-27)
Zapraszamy do wspólnej zabawy! Uczniowie, którzy jutro (czwartek, 28 marca) przyjdą w krawacie lub z kokardką na głowie mają zapewnione dodatkowe np - nieprzygotowanie, które zwalnia z kartkówek i ustnej odpowiedzi w tym dniu na każdych zajęciach.


Francuski śpiewająco
(2019-03-26)
Język francuski śpiewająco – taki był temat kolejnego spotkania  pana Frédérique Mounier , na co dzień pracującego na Filologii Romańskiej Uniwersytetu Śląskiego z grupą uczniów francuskojęzycznych Katolickich Szkół  SPSK w Dąbrowie Górniczej.
Tym razem Frédérique  dokonał przeglądu piosenki frankofońskiej poprzez takich wykonawców, jak np. Grégoire w piosence « Toi et Moi » i Stephan Eicher w piosence « Rivière « .   Przypomniał, że język francuski to nie tylko Francja, ale wiele innych krajów i terytoriów, gdzie językiem urzędowym jest właśnie francuski. Nawiązał w ten sposób do trwającego właśnie w marcu corocznego święta Frankofonii organizowanego na całym świecie przez ośrodki rozpowszechniające kulturę i język francuski.
Nauka języka obcego poprzez piosenkę jest bardzo skuteczną  metodą nauki. Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem spędzili z Frédérikiem poniedziałkowe przedpołudnie 25 marca 2019.  Dziękujemy  i  już czekamy na kolejne spotkanie w kwietniu.


Nasz udział w niedzielnej mszy świętej
(2019-03-25)
Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy w zeszłą niedzielę, tj. 17 marca, o godzinie 10.30 włączyli się we wspólna modlitwę za nasza szkołę podczas Eucharystii w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. 
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25