-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Podpisanie umowy Egzaminy DELF Nasze klasy
frankofońskie
Spotkania
z lektoremDnia 4 grudnia 2015 roku Katolicka Szkoła Podstawowa, Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta SPSK w Dąbrowie Górniczej weszły do grona 10 szkół wyróżnionych przez Ambasadę Francji za ich wkład w dziedzinie nauczania języka francuskiego i rozpowszechniania kultury francuskiej w regionie.Czy ktoś wie, że gofry są wynalazkiem belgijskim ? „gofres de Liege” (gofry z Liege) ? Czy ktoś z Was przyrządzał kiedyś gofry na bazie drożdży i cukru perłowego? Przepis na „gofres de Liege” przywiozła prosto z Belgii Odile Bayot , lektorka jęz. francuskiego, na zajęcia z grupami realizującymi projekt Klasy Frankofońskie na Śląsku. Uczniowie francuskojęzyczni gimnazjum i liceum przygotowywali ciasto, a następnie smażyli gofry. Całe przedsięwzięcie zakończyło się degustacją pachnących i pysznych gofrów . Czekając na wyrośnięcie ciasta Odile zaproponowała zabawę „ Czy znasz tę osobę” ? Chodziło o odgadywanie nazwisk sławnych ludzi z takich kategorii jak np. sport, kino, teatr, bohater książkowy, wynalazki, nauka, literatura. Zadanie nie było łatwe, bo ograniczenie czasowe wypowiedzi ( 20 sek., w czasie których trzeba było zaprezentować umiejętność opisu osób) i naturalna prędkość mówienia Odile wywoływały szczególne emocje. Ale uczniowie, nawet ci najmłodsi z 5 klasy szkoły podstawowej, doskonale sobie poradzili uczestnicząc aktywnie w zajęciach całkowicie po francusku. Sami zobaczcie, jak to było. Dziękujemy Odile za spotkanie. I do zobaczenia w kwietniu! Wtedy to podpisana została umowa o współpracy: Szkoły Katolickie stały się Szkołami Partnerskimi Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce oraz ośrodkiem przygotowującym uczniów do egzaminu DELF.

Umowę podpisali: pan Xavier Wasson - Attaché ds. współpracy edukacyjnej Ambasady Francji w Warszawie, pani Renata Klimek-Kowalska - prezes Polskiego Stowarzyszenia – Europa Języków i Kultur, pani Maria Chodkiewicz – dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich i pani Ewa Raszka – dyrektor Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej. Swoją obecnością uświetnili piątkową uroczystość zaproszeni goście : pani prof.dr hab. Halina Widła- wicedyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki na Uniwersytecie Śląskim, pani Violetta Błasiak – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz pani Hanna Uzdowska - pełnomocnik prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza do spraw edukacji.

Kilka słów o uroczystości, która towarzyszyła wyróżnieniu naszych szkół wśród innych polskich placówek:
Uroczystość prowadzili w języku francuskim i polskim gimnazjaliści Wojtek Tabor i Julka Płonka. Natomiast program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy V b: Julka Gurgul, Zosia Tabor, Oliwia Gąsior, Lucynka Ligowska, Basia Hołda i Tymek Tkacz. Dzieci wykonały inscenizacje piosenek francuskich „Le Clown” oraz „Dans sa maison”. Mali artyści zebrali wielkie brawa i gratulacje. Historię współpracy dąbrowskich Szkół Katolickich ze szkołami francuskimi przedstawił w formie filmu Maciek Bugaj, uczeń kl.II LO.
Spotkanie, które przebiegło w miłej atmosferze, podkreślało przyjacielskie relacje między Francją i Polską.Wypowiedzi zaproszonych gości nawiązywały do tradycji współpracy w dziedzinie ekonomii, szkolnictwa, sztuki i kultury. W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się 2 lub 3 językami obcymi jest formą paszportu do zdobycia lepszej pracy, jest ważnym atutem na rynku pracy. Pan Xavier Wasson podkreślił, że w chwili obecnej ok. 400 mln osób na całym świecie posługuje się językiem francuskim . W 32 krajach francuski jest językiem urzędowym bądź jednym z języków urzędowych. Stąd warto inwestować w jego naukę.Szkoły Katolickie w Dąbrowie Górniczej proponują swoim uczniom poznanie świata frankofonii poprzez naukę ze zwiększoną ilością godzin języka francuskiego, poprzez udział w wymianach szkolnych z Francją, poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, poprzez możliwość zdawania egzaminu DELF przygotowanego przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników piątkowej uroczystości, zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców dzieci z kl.5b SP, którzy pomogli w organizacji poczęstunku i przygotowali stroje dla małych artystów.

Idź do góry strony


Dyplom Macieja Bugaja potwierdzający uzyskanie poziomu A1 z j. francuskiego
Dyplom Damiana Liebe potwierdzający uzyskanie poziomu A1 z j. francuskiego
Dyplom Maksymiliana Wiśniewskiego potwierdzający uzyskanie
poziomu A1 z j. francuskiego
Dyplom Adama Wesołowskiego-Kluski potwierdzający uzyskanie
poziomu A1 z j. francuskiego

Czym są dyplomy DELF i DALF?
Certyfikaty DELF i DALF są oficjalnymi dokumentami wydawanymi przez Międzynarodowe Centrum Studiów Pedagogicznych (CIEP). Potwierdzają znajomość języka francuskiego na odpowiednim poziomie. Uznawane są na całym świecie i honorowane przez wszystkie środowiska zawodowe oraz edukacyjne. Dyplomy (DELF, DALF) ważne są bezterminowo.

Jakie są poziomy egzaminów DELF i DALF?
Składają się z 6 osobnych dyplomów, odpowiadających sześciu poziomom Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia językowego. Egzaminy DELF i DALF są niezależne od siebie, to oznacza że można przystąpić do egzaminu na poziomie wyższym, bez konieczności posiadania certyfikatu z poziomu niższego.Jaka jest struktura egzaminów DELF i DALF?
  Każdy z egzaminów DELF & DALF składa się z czterech części, które sprawdzają następujące kompetencje językowe:

 • Rozumienie ze słuchu,
 • Rozumienie tekstu pisanego,
 • Wypowiedź pisemna,
 • Wypowiedź ustna.
Maksymalnie można zdobyć 100 punktów, po 25 punktów z każdej części. Aby zdać egzamin i otrzymać certyfikat, należy uzyskać minimalnie 50 punktów.

Jakie są rodzaje egzaminów DELF?
  Egzaminy DELF występują w kilku wersjach dostosowanych do wieku oraz potrzeb osób zdających:

 • DELF Prim: - Egzamin przeznaczony dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, które posiadają podstawową znajomość języka francuskiego

 • DELF PRIM (Diplôme d’études en langue française) to pierwszy dyplom potwierdzający znajomość języka francuskiego, wystawiany przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dyplom uznawany jest na całym świecie i ważny jest bezterminowo.DELF PRIM adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy rozpoczynają naukę języka francuskiego.DELF PRIM obejmuje trzy poziomy biegłości językowej: A1.1, A1, A2. • DELF Junior: - Egzamin przeznaczony jest dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Jego struktura jest taka sama jak w wersji dla osób dorosłych, jednak tematyka podejmowanych zadań jest związana z zainteresowaniami młodych ludzi.

 • DELF Tout Public: - Egzamin przeznaczony dla osób dorosłych

 • DELF Pro: - Egzamin przeznaczony dla osób dorosłych, a tematyka podejmowanych zadań jest związana z życiem zawodowym i rynkiem pracy.
Idź do góry strony
Klasy frankofońskie w naszej szkole

W 2014 roku Katolickie Szkoły SPSK w Dąbrowie Górniczej przystąpiły do projektu „Klasy frankofońskie na Śląsku”, realizowanego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Śląskiego, Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz ze wsparciem Przedstawicielstwa Dyplomatycznego Walonia-Bruksela w Warszawie - Ambasady Belgii oraz Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce , a także Polskiego Stowarzyszenia – Europa Języków i Kultur. Uczestniczą w nim klasy francuskojęzyczne wszystkich naszych szkół: Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego.

  Uczniowie z grupy frankofońskiej
 • korzystają z zajęć prowadzonych przez lektora języka francuskiego w Polsce oddelegowanego na potrzeby uczestników projektu przez Ambasadę Belgii – Przedstawicielstwo Dyplomatyczne Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie oraz Wallonie Bruxelles International
 • korzystają z oferty edukacyjnej i materiałów dydaktycznych proponowanych przez instytucje partnerskie projektu, ambasady krajów frankofońskich, instytucje kulturalne i wydawnictwa krajowe i zagraniczne (np. prenumerata pisma Okapi, korzystanie z materiałów proponowanych przez telewizję francuskojęzyczną TV5 Monde)
 • organizują w szkole obchody Międzynarodowego Dnia Frankofonii
 • uczestniczą w wymianie szkolnej z francuskim Lycée Fabert w Metz
 • realizują rozszerzony program nauczania (4 godziny w tygodniu)
 • mają możliwość przygotowania się do rozszerzonej matury z języka francuskiego oraz zdobywania kolejnych stopni certyfikatu międzynarodowego DELF , Diplôme d’études en langue française, ustanowionego przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i potwierdzającego znajomość języka francuskiego na kolejnych poziomach.


Sukcesy naszych uczniów:
W maju i czerwcu 2015 r. nasi uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego zdawali międzynarodowy egzamin DELF. Po raz pierwszy w działalności klas frankofońskich trzech uczniów klasy VI Katolickiej Szkoły Podstawowej przystąpiło do jednostki DELF Prim, tym samym zamykając okres nauki jęz. francuskiego w szkole podstawowej . Byli to :
Damian Liebe,
Maksymilian Wiśniewski,
Adam Wesołowski-Kluska
.
Liceum reprezentował Maciek Bugaj, uczeń klasy I LO na poziomie DELF A1.
Wszyscy uczniowie świetnie zdali egzamin, otrzymując bardzo wysokie noty.
  Do egzaminu przygotowywały uczniów:
 • mgr Teresa Konieczniak
 • mgr Marta Drobińska- Ślusarz

Strona projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku: www.frankofonia.plSpotkania z lektorem języka francuskiego:

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie mieli okazję spotykać się co miesiąc z belgijską lektorką Lucie Erroelen.

Więcej zdjęć w GALERIIW obecnym roku szkolnym francuskie spotkania z naszą młodzieżą poprowadzi Odile Bayot.
Odile Bayot, lektorka języka francuskiego, spotkała się z uczniami klas frankofońskich na zajęciach w dniu 15 stycznia 2016.
Spotkanie z lektorem zawsze budzi emocje, ekscytację, wyczekiwanie na coś ekstra, ale też przynosi trochę stresu i lęku, czy będzie można wszystko zrozumieć, powiedzieć?
Odile , swoją energią , uśmiechem, wyrozumiałością i kreatywnością zyskała sobie zaufanie uczniów, którzy wzięli czynny udział w zabawach językowych, co zobaczyć można na zdjęciach i filmie. Zapraszamy!!!


Więcej zdjęć w GALERII

Czy ktoś wie, że gofry są wynalazkiem belgijskim gofres de Liege (gofry z Liege)?

Czy ktoś z Was przyrządzał kiedyś gofry na bazie drożdży i cukru perłowego?


Przepis na gofres de Liege przywiozła prosto z Belgii Odile Bayot, lektorka jęz. francuskiego, na zajęcia z grupami realizującymi projekt Klasy Frankofońskie na Śląsku. Uczniowie francuskojęzyczni gimnazjum i liceum przygotowywali ciasto, a następnie smażyli gofry. Całe przedsięwzięcie zakończyło się degustacją pachnących i pysznych gofrów. Czekając na wyrośnięcie ciasta Odile zaproponowała zabawę Czy znasz tę osobę? Chodziło o odgadywanie nazwisk sławnych ludzi z takich kategorii jak np. sport, kino, teatr, bohater książkowy, wynalazki, nauka, literatura. Zadanie nie było łatwe, bo ograniczenie czasowe wypowiedzi (20 sek., w czasie których trzeba było zaprezentować umiejętność opisu osób) i naturalna prędkość mówienia Odile wywoływały szczególne emocje. Ale uczniowie, nawet ci najmłodsi z 5 klasy szkoły podstawowej, doskonale sobie poradzili uczestnicząc aktywnie w zajęciach całkowicie po francusku.
Sami zobaczcie, jak to było:


Więcej zdjęć w GALERII

Odile BAYOT odwiedziła nas w piątek 29 kwietnia 2016 z kolejną propozycją zajęć aktywizujących dla klas objętych projektem Klasy Frankofońskie na Śląsku.

Uczniowie klasy V b SP poszerzali znajomość części ciała w języku francuskim.
Natomiast grupa gimnazjalno-licealna poznawała tajniki liczebników belgijskich, które, mimo że po francusku, to inaczej brzmią niż we Francji.
Odile wcieliła się także w postać detektywa poszukującego winnego zbrodni zadając mnóstwo pytań osobom podejrzanym, którymi byli …..uczniowie. Mimo, że uczniowie wcześniej w parach przygotowywali alibi, to nie było łatwo utrzymać status osoby niewinnej. Dziękujemy Odile za te zajęcia i za radość, jaką przynosi zawsze ze sobą. Sami zobaczcie, jak to było:


Więcej zdjęć w GALERIIIdź do góry strony