Dla Ojczyzny

MYŚLĄC OJCZYZNA ...
Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,która ze mnie przebiega ku innym,
aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia

Karol Wojtyła

100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Katolicka Szkoła Podstawowa kształtuje u uczniów patriotyczne postawy od poczatku swego istnienia - to jedno z założeń wizji szkoły. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w sposób szczególny chcemy obudzić poczucie przynależności do Polski każdej osoby związanej ze szkołą. Zarówno nasi nauczyciele jak i uczniowie włączają sie w szereg akcji na rzecz krzewienia patriotyzmu.
Rekord dla Niepodległej"Rekord dla Niepodległej" to akcja ogłoszona przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży, polegająca na wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" w tym samym czasie, tj. 9 listopada o godz. 11.11. W tego rodzaju przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć również i naszych szkół! Już o godzinie 11.05 wszyscy: uczniowie, nauczyciele, a nawet przedszkolaki, czekaliśmy gotowi na rozpoczęcie śpiewu. Małe flagi państwowe, kotyliony, śpiewniki migały bielą i czerwienią w oczekiwaniu na wyznaczona godzinę.
Kiedy wreszcie hymn rozbrzmiał donośnym głosem i wypełnił korytarze naszej szkoły, niejednemu z nas pojawiła się łezka w oku.

Ognisko PatriotyzmuW tym roku nasza szkoła już po raz dziewiąty brała czynny udział w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, organizując Ognisko Patriotyzmu w centrum Dąbrowy Górniczej. Pomysł tego sposobu świętowania ma na celu kształtowanie u młodych ludzi świata ideałów, wśród których miłość do Ojczyzny ma swoje szczególne miejsce.
100 lat wolności Polski świętowaliśmy razem z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej już po raz trzeci na terenie Fabryki Pełnej Życia - przy dawnej Fabryce Defum, gdzie na otwartej przestrzeni zapłonęło ognisko. Przy nim wspólnie odśpiewaliśmy wiele pieśni i piosenek związanych z historią Polski. Wśród nich pojawiły się wielkie słowa "Roty" i "Legionów", ale nie zabrakło również piosenek żołnierskich, takich jak "Pałacyk Michla", czy "Witaj Zosieńko".
Głosy kilkusetosobowej grupy zgromadzonej wokół naszego ogniska, prowadzone głosami naszych uczniów, wzruszały do głębi nie tylko najstarszych - młodzież również z dumą i łezką w oku wsłuchiwała się i włączyła w śpiew. Patosu dodawały teksty - wypowiedzi wielkich Polaków - odczytywane między utworami przez nauczycieli naszej szkoły.

Dyrekcja Katolickich Szkół SPSK w Dąbrowie Górniczej - głównego organizatora wydarzenia, składa podziękowania wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę:
Urzędowi Miasta Dąbrowa Górnicza za kotyliony i flagi, które wzbogaciły ten wieczór o jeszcze więcej bieli i czerwieni,
Pałacowi Kultury Zagłębia za nagłośnienie, bez którego śpiew nie zabrzmiałby tak mocno,
Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu z Sosnowca za wsparcie muzyczne i upiększenie imprezy wielogłosową scholą.

Podziękowania należą się przede wszystkim naszym Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowali tę uroczystość.

Msza św. za OjczyznęDyrekcja Szkoły, uczniowie, nauczyciele wzięli udział w Mszy Św. sprawowanej w intencji Ojczyzny przez ks. bpa. Grzegorza Kaszaka w Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

Lekcje wychowawcze -
warsztaty "Ojczyzna, kiedy myślę..."
Lekcje wychowawcze o Ojczyźnie we wszystkich klasach szkoły podstawowej były dla uczniów odkrywaniem odpowiedzi na pytania "czym dla mnie jest ojczyzna?" oraz "co moge dla niej zrobić?". Dyskusje i rozważania przelane zostały na artystyczną forme przekazu, jaką są plakaty wykonane matodą kolażu. Młodsze dzieci kolorowły godło, flagi, starsze wykazały się większą inwencja twórczą. Czerwono-białe motywy: serca, laurki i inne elementy zamieszczone na plakatach wyrażają dzieciece uczucia do Ojczyzny.
BohaterONJuż po raz drugi wzięliśmy udział w akcji ogólnopolskiej BohaterON. Tym razem zainteresowanie było zdecydowanie większe niż rok temu, szczególnie wśród młodszych uczniów. Wysłaliśmy wiele kartek do Powstańców warszawskich. W ten sposób pokazaliśmy, że historia naszego kraju jest dla nas ważna. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Ja w bieli i czerwieni -
warsztaty towarzyszące wystawie Jerzego Dudy-Gracza
w Pałacu Kultury Zagłębia
Była to okazja do przyjrzenia się twórczości Jerzego Dudy-Gracza w połączeniu z zajęciami. Podczas warsztatów w oparciu o dwa kolory - tytułową biel i czerwień powstał strój metodą patchworku. Dzieci i młodzież pracowały z materiałami takimi jak farby akrylowe, tkaniny, klej, nici, wełna i kordonek. Całość została poprzedzona kuratorskim oprowadzaniem po wystawie Jerzego Dudy-Gracza "Jestem chory na Polskę".